کمبود سیمان در کهگیلویه و بویراحمد؛ آیا قیمت سرسام آور سیمان در بازار تنظیم می‌شود؟

استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن دو کارخانه سیمان با تولید ۳ هزار و ۷۰۰ تن این روزها از کمبود و افزایش قیمت سیمان رنج می‌برد.


به گزارش اَفتوخبر، این روزها با افت فشار برق در کشور به اجبار و برای تأمین برق خانگی مورد نیاز برخی از واحد‌های صنعتی پرمصرف در خاموشی به سر می‌برند که ۳ واحد تولیدی بزرگ کهگیلویه و بویراحمد شامل کارخانه سیمان مارگون، یاسوج و فولاد یاسوج از این مهمخ مستثنی نبوده است.

تعطیلی واحد‌های صنعتی بزرگ به دلیل افت فشار برق باعث شده تا در تأمین کالاهای تولیدی این واحدها در بازار مشکلات برای مصرف‌کنندگان ایجاد شود و حتی دلالان از وضعیت موجود سوءاستفاده کرده و قیمت را افزایش دهند.

استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از ضعف ولتاژ برق در روزهای داغ تابستان در سایه کمبود بارش بی‌نصیب نبوده و بر اساس تصمیم مراجع ذی‌صلاح برق واحد‌های صنعتی بزرگ در این استان به صورت موقت قطع و فعالیت‌ها به صورت کج‌دار و مریض در حال انجام است.

از جمله واحد‌های صنعتی در استان کهگیلویه و بویراحمد که در سایه افت فشار برق فعالیت‌شان تعطیل یا روند کندی را این روزها تجربه می‌کند، کارخانه‌های سیمان مارگون و دشت‌روم است.

تعطیلی این دو کارخانه سیمان در روزهایی که اوج فعالیت ساخت و ساز در استان است، باعث ایجاد مشکلات متعدد در تأمین سیمان برای مصرف‌کنندگان شده‌ است.

وجود پروژه‌های عمرانی فعال در کنار ضرورت تسریع در بازسازی منازل در شهرستان زلزله زده دنا باعث شده تا تأمین سیمان در استان به یک دغدغه مهم تبدیل شود.
دو کارخانه سیمان مارگون در شهرستان مارگون و دشت‌روم در شهرستان بویراحمد روزانه توان تولید قریب به سه هزار و ۷۰۰ تن سیمان را دارند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با وضعیت فعالیت کارخانه‌های سیمان و تأمین سیمان مورد نیاز در بازار استان اظهار داشت: با توجه به فعالیت پروژه‌های عمرانی نظیر جاده ارتباطی پاتاوه به دهدشت و همچنین بازسازی منازل زلزله‌زده شهرستان دنا تأمین سیمان مورد نیاز از طریق فعالیت ۱۰۰ درصدی کارخانه‌ سیمان دشت‌روم با تولید روزانه ۷۰۰ تن در حال انجام است.

سالار حسین‌پور افزود: برق مورد نیاز برای فعالیت کارخانه سیمان مارگون با همکاری شرکت توانیر تا حدودی تأمین شده‌ است و یک فاز از این کارخانه در تولید کلینکر فعال است.

حسین‌پور قیمت هر پاکت سیمان در بازار را ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: مردم در صورت مشاهده هر گونه تخلف در فروش سیمان مراتب را به سامانه ۱۲۴ اعلام کنند.

معاون بازرسی صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه قیمت سیمان تغییر نکرده است گفت: به دلیل قطعی برق کارخانجات سیمان کمبود وجود دارد.

روح‌الله باقری‌فرد قیمت هر کیسه سیمان را ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: هر کسی بیش از این قیمت فروش کرده تخلف محرز گران‌فروشی است و به شدت برخورد می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گران شدن سیمان را رد می‌کند و می‌گوید: عاملان حق گران‌فروشی ندارند زیرا سیمان گران نشده است.

حشمت‌الله صمیمی دوست اظهار داشت: کارخانه ۳۳۰۰ تنی سیمان مارگون به دلیل کمبود برق تعطیل شده که به همین دلیل شاهد کمبود سیمان در بازار هستیم ولی گران‌فروشی در این شرایط پذیرفته نیست.

وی با اشاره به اینکه ممکن است کسی سیمان داشته باشد و گران بفروشد، خاطرنشان کرد: عاملان حق گرانفروشی ندارند و اگر عواملی گران فروخت، مردم مستند ارایه دهند تا برخورد شود.