۷۰ درصد چشمه‌های مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد خشک شد

کم آبی و خشک شدن ۷۰ درصد چشمه‌ها در مناطق عشایرنشین کهگیلویه و بویراحمد بیداد می‌کند تا این قشر مولد و کم توقع یک تابستان داغ و سخت را در سیاه چادرهای خود تجربه کنند.


به گزارش اَفتوخبر، استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن یک درصد جمعیت و مساحت کشور اما ۱۰ درصد آب‌های سطحی کشور را دارد که بیش از ۹۰ درصد آب شرب مورد نیاز مردم از طریق منابع زیر زمینی از جمله چاه تامین می‌شود و در خشکسالی‌ها با تنش آبی شدید روبه‌رو می‌شوند.

کمبود بارش در سال آبی جاری سبب ایجاد تنش آبی در برخی از مناطق کشور از جمله ۱۲۵ منطقه شهری، روستایی و عشایری کهگیلویه و بویراحمد شده‌ و کمبود آب در بخش کشاورزی باعث خسارات بسیار به کشاورزان به ویژه در مناطق گرمسیری شده است.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به وجود ۲ هزار حلقه چاه در مناطق عشایری این استان، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۷۰ درصد چشمه‌ها در مناطق عشایری خشک و کم آب شده‌اند.

فضل الله آذرفر با بیان اینکه ۱۰ حلقه چاه آب شرب در مناطق عشایری لنده کم آب شده است، افزود: آبرسانی به جامعه عشایری مستقر در تمامی شهرستان‌های استان به صورت مستمر توسط ۱۰ دستگاه تانکر انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از محل اعتبارات استانی به طور میانگین برای هر شهرستان ۲۰۰ میلیون تومان برای آبرسانی سیار به عشایر پیش بینی شده که در ۱۱ ماه گذشته تخصیص صفر بوده و به صورت قرض داریم آبرسانی را انجام می‌دهیم.

آذرفر با اشاره به اینکه ۱۲ هزار خانوار با جمعیتی افزون بر ۷۲ هزار نفر در استان عضو جامعه عشایری هستند، ادامه داد: این قشر مولد هم اکنون دارای یک میلیون و ۱۰۰ هزار راس دام سبک هستند و در واقع نقش بسزایی در تامین گوشت، لبنیات و صنایع دستی استان دارند.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به افتتاح طرح خرید تضمینی دام مازاد عشایر با هدف کمک به عشایر و مقابله با دلالان، خاطرنشان کرد: دام زنده به طور میانگین با قیمت هر کیلوگرم ۴۵ هزار تومان خریداری می‌شود.

آذرفر سهمیه استان برای خرید تضمینی را ۵۰ هزار راس عنوان کرد و ادامه داد: هر شهرستان اکیپ داریم که بعد از کارشناسی و دام به کشتار دام می‌رود و هزینه حمل و نقل نیر اضافه می‌شود.