ادارات کهگیلویه و بویراحمد آماده پذیرش بیماران کرونایی باشند!

ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست حسین کلانتری استاندار این استان در ساختمان دولت برگزار شد و درخواستی از وزارت بهداشت کرد.


اَفتونیوز _ حسین کلانتری در این نشست اظهار داشت: در گزارشی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارائه داد تعداد مراجعه و بستری به بیمارستان‌های استان افزایش پیدا کرده و ظرفیت ما محدود است.

وی گفت: وقتی به ۷۰ درصد تکمیل ظرفیت رسیدیم باید به دنبال مکان‌های جدیدی باشیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید مکان‌های خود را آماده و معرفی کنند نباید در این بین غافلگیر شویم تا استان با چالش مواجه گردید اکنون ۷۰% آژیر قرمز به صدا در آمده و هر دستگاهی باید کمک کند.

وی افزود: شرایط به گونه‌ای است که باید از ظرفیت‌های خارج از بیمارستان استفاده کنیم خداوند کمک کرده که در افزایشی که تاکنون داشته‌ایم مرگ و میر چندان افزایش پیدا نکرده است ولی ضروری است تعداد نمونه‌ها را بالا برده چرا که بیماریابی موجب می‌شود تا بتوانیم بر بیماری بهتر و بیشتر غلبه کنیم.

کلانتری در ادامه گفت: متاسفانه برخی‌ها به بیمارستان‌ها بموقع مراجعه نمی‌کنند و هنگامی که ۸۰ درصد ریه‌های آنها درگیر می‌شود به مراکز درمانی می‌آیند که کار از کار گذشته است و همچنین موجب بروز مشکلاتی در سیستم درمانی خواهد شد.

وی خطاب به مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گفت: اجازه ندهید کسانی که بهبودی حاصل کردند تخت‌های بیمارستانی را اشغال کند تا نوبت به دیگران هم برسد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه معتقد هستیم نقد منصفانه بهترین کمک را برای بهبودی اوضاع می‌کند یادآور شد: اما باید قضاوت منصفانه در مورد دانشگاه علوم پزشکی داشته باشیم هر چند ضعف‌ها و کمبودهایی وجود دارد اما از بسیاری از استان‌های دیگر وضعیت بهتری داریم چرا که با کمبود دارو و سرم و کمبود اکسیژن مواجه نشده‌ایم این در حالی است که در بسیاری از استان‌ها مشکلاتی وجود دارد حتی تا دو و نیم برابر بیشتر از دانشگاه‌های علوم پزشکی دیگر در زمینه واکسن کار انجام شده است.

وی با بیان اینکه به صورت ساعتی و در طول شبانه روز با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی در ارتباط هستم یادآور شد: وقت و بی وقت نمی‌شناسیم آخرین پیام که من به رئیس دانشگاه علوم پزشکی ساعت ۲ نیمه شب گذشته بوده که وضعیت را با یکدیگر مرور می‌کردیم.

کلانتری همچنین خطاب به مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گفت نیروهایی را که نیاز دارید هرچه زودتر به کارگیری کنید همچنین از ظرفیت بازنشسته‌ها و همکاران سابق خود استفاده کرده و مسائل بیمه‌ای و پرداختی آن‌ها نیز در مد نظر قرار گیرد.

وی گفت: حمایت کامل انتظامی و قضایی در کل استان داریم و کمیته‌های حمایتی ما در کف خیابان هستند و با متخلفان برخورد می‌شود و اگر کسی تخلف کرد برخورد قاطع شود و همانگونه که دادستان نیز بیان کرده باید به صورت آتش به اختیار با متخلفان برخورد شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد همچنین از سپاه خواست تا نیروهای آموزش دیده بسیجی در ایام محرم وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را برای جلوگیری از تخلفات کرونایی انجام دهند.

وی گفت: در مورد واکسیناسیون کارهای بزرگی تاکنون در استان کهگیلویه و بویراحمد انجام شده اما کافی نیست و باید ادامه پیدا کند همچنین از بذل توجه دکتر نمکی قدردانی می‌کنیم اما به شدت نیازمند محموله‌های جدید واکسن هستیم چرا که ظرفیت‌های بسیار بهتری نسبت به سایر استان‌های کشور برای تزریق واکسن در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: اعتبارات خوبی تاکنون به دانشگاه علوم پزشکی تزریق شده که در آخرین مورد ۳۵ میلیارد تومان به دانشگاه تزریق شد و باید از آن برای رفع کمبودها استفاده کنند.

وی یادآور شد: در ایام محرم نباید اجازه دهیم که در باغ‌ها و تالارها برنامه وجود داشته باشد چه معنا دارد که در ایام عزاداری در تالارها و باغات تجمعی صورت گیرد نیروی انتظامی در این زمینه برخورد لازم را داشته باشد.

همچنین پرویز یزدان پناه رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج به تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان پرداخت و اظهار داشت: اوضاع اصلاً خوب نیست. افزایش گسترده بستری‌ها را داریم که در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم روزهای سختی برای استان کهگیلویه و بویراحمد پیش‌بینی می‌شود در این پیک بیش از سایر پیک‌ها در بیمارستان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد بستری داشته باشیم.