بازار شهرستان کهگیلویه در سایه بی‌توجهی بازرسان رها شده است

گرانی و تورم و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها در شهرستان کهگیلویه نگران کننده بوده و این روند به صورت روزانه در حال افزایش است.


به گزارش اَفتونیوز، گرانی و تورم و افزایش بی‌رویه قیمت ها در شهرستان کهگیلویه بیداد می‌کند و این روند گرانی‌ها به صورت روزانه در حال افزایش است، آنچنان که قیمت یک جنس خاص و مشخص در نقاط مختلف شهرستان قیمت‌های متفاوتی دارد و هیچ منطق درستی برای این متفاوت بودن قیمت وجود ندارد.

قیمت انواع مواد پروتئینی و لبنیات، خشکبار، میوه و سبزیجات و نیز سایر اجناس در شهرستان کهگیلویه بدون از احتساب قیمت خرید، روزانه در حال افزایش است و به معنای واقعی بازار در این شهرستان کاملأ رها شده و هیچ نظارت درستی بر بازار نیست.

وضعیت اقتصادی مردم شهرستان کهگیلویه و نیز درآمد اقشار مختلف مردم اصلأ تعریفی ندارد چون این شهرستان کاملأ راکد بوده و سالهای بسیار زیادی است که بیکاری در این شهرستان معضل اصلی مردم است، بدون از آنکه تغییری در این زمینه حاصل شده باشد و یا اشتغالزایی در این شهرستان رونقی داشته باشد.

روح‌الله امیریان با اشاره به گرانی های سرسام‌آور در شهر دهدشت، به خبرنگار تسنیم گفت: وضعیت افزایش قیمت‌ها و گرانی صدای مردم را در آورده و هیچ حساب و کتاب درستی ندارد.

وی ادامه داد: نرخ انواع مختلف مواد مصرفی مردم در حال افزایش است و اصناف مختلف هم بدون از توجه به وضعیت اقتصادی مردم خودخواهانه نرخ محصولات خود را افزایش می‌دهند و از عواقب این اقدام خودسرانه نیز ترسی ندارند.

این شهروند دهدشتی خاطرنشان کرد: نظارت ادارات صمت، اصناف و تعزیرات در شهرستان کهگیلویه بسیار ضعیف بوده و بازار شهرستان رها شده است و هرکسی خودسرانه قیمت‌ها را افزایش می‌دهد.

افزایش بی‌رویه نرخ گوشت قرمز، گوشت مرغ و ماهی، انواع مختلف میوه و سبزیجات، مواد لبنی در یک ماه گذشته در شهرستان کهگیلویه آنچنان سرسام‌آور بوده که صدای اعتراض و داد مردم مردم را درآورده است.

در مدت یک ماه گذشته با وجود پایش قیمت‌ها و نیز اعلام نرخ جدید از سوی اتاق اصناف شهرستان کهگیلویه اما شاهد بی‌تفاوتی آشکار اصناف و کسبه شهرستان نسبت به اعلام نرخ جدید بوده و خود سرانه اقدام به تعیین نرخ جدید می‌نمایند بدون از آنکه بازرسان اداره صمت شهرستان در این زمینه نظارتی داشته باشند.

اتاق اصناف شهرستان کهگیلویه نرخ انواع گوشت قرمز را تعیین و حتی نرخنامه‌های جدید را نیز صادر نموده است اما قصابی‌های شهر دهدشت بدون از آنکه نرخنامه جدید را در معرض دید مشتریان قرار دهند، خودسرانه تا ۳۰ درصد قیمت انواع گوشت را افزایش داده و در مقابل آن نیز مقاومت می‌کنند.

عابدین هنرور گفت: گرانی و افزایش قیمت‌ها در شهر دهدشت مردم را نابود کرده است و توان خرید مردم را به شدت کاهش داده است.

وی گفت: بیش از دو ماه است که توانایی خرید گوشت و میوه را ندارم و از این بابت شرمنده زن و بچه‌هایم هستم چون قیمت‌ها بیش از توان من است.

این شهروند دهدشتی گفت: بازرسی‌ها در سطح شهرستان بسیار ضعیف است و اصلا به مردم و توان خریدشان فکر نمی‌کنند در غیر اینصورت می‌توانستند وضعیت اسفناک بازار را کنترل کنند.

هنرور با بیان اینکه کسبه و مغازه‌های شهر دهدشت از وضعیت بی‌سامانی موجود سوء استفاده می‌کنند، خاطرنشان کرد: اتاق اصناف و صمت و تعزیرات شهرستان می‌توانند در یک طرح ضربتی یک هفته‌ای بازار شهرستان را ساماندهی کنند اما دلیل اینکه نمی‌خواهند برای مردم سوال است.

سرپرست اداره صمت شهرستان کهگیلویه در این باره گفت: در طی دو هفته گذشته بازرسان صمت، اتاق اصناف و تعزیرات شهرستان در قالب گشت مشترک و به منظور تشدید بازرسی‌ها و نظارت بر واحدهای صنفی شهرستان از تعداد ۶۳۴ واحد صنفی بازرسی شده و از این تعداد ۲۶۴ واحد صنفی متخلف شناسایی شدند.

سید رضا خدیش با اشاره به عمده تخلفات واحدهای صنفی شهرستان، عنوان کرد: گرانفروشی، کم فروشی و تقلب، عدم درج قیمت و عدم نصب نرخنامه، عدم ارائه فاکتور خرید و فروش اجباری کالا اضافه بر کالاهای دیگر به مشتری از عمده تخلفات واحدهای صنفی شهرستان بوده است.

وی با اشاره به اشد مجازات برای واحدهای صنفی متخلف، گفت: واحدهای صنفی که از ابتدای امسال تاکنون و مطابق قانون بیش از ۳ بار مرتکب تخلف شده و پرونده آنها منجر به محکومیت شده باشد در صورت تشکیل پرونده جدید باید منتظر اشد مجازات و جرائم سنگین، تعطیلی واحد صنفی و نصب پارچه بر سر درب واحد به عنوان متخلف صنفی باشند.

سرپرست اداره صمت کهگیلویه خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلفی می توانند با سامانه ۱۲۴ واحد بازرسی اداره صمت تماس گرفته و تخلفات را گزارش دهند تا در کوتاه‌ترین زمان به آنها رسیدگی شود.

به گزارش خبرنگار تسنیم از دهدشت، در طی سه سال گذشته نحوه بازرسی‌ها و نظارت بازرسان بر بازار شهرستان کهگیلویه و نحوه جریمه واحدهای صنفی متخلف اصلا کارساز نبوده و فقط به نوعی موقتی بوده است و این چنین رویه‌ای در طول چندین سال برای جلوگیری از تخلفات و کاهش آمارها در مجموع ذره‌ای اثرگذار نبوده است.

در هنگام گرانی‌ها و تخلفات واحدهای صنفی در شهرستان کهگیلویه همیشه اول و آخر این مردم بودند که بیشتر از همه دچار خسارت شدند و به گفته برخی از واحدهای صنفی شهر دهدشت هرگاه از سوی بازرسان جریمه نقدی شدند این مبلغ جریمه را در مدت چند روز و با افزایش قیمت‌ها از جیب مردم بیرون می‌کشند و این پدیده رایج در واقع اوج بی‌برنامگی و روزمره بودن بازرسی‌ها را می‌رساند.

تعیین جریمه‌های سنگین برای واحدهای صنفی متخلف باید بازدارنده باشد و سبب شود که واحدهای صنفی پس از پرداخت جریمه سنگین باری دیگر تخلفی مرتکب نشوند و دیگر شاهد افزایش قیمت‌های بی‌رویه نباشیم اما این روند در طی سال های گذشته در شهرستان کهگیلویه به امری رایج مبدل شده و در دراز مدت برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها اصلأ کارساز نبوده است.