صادرات عسل کهگیلویه و بویراحمد به نام دیگر استان‌ها/ وقتی مسئولان در راه‌اندازی کارخانه بسته‌بندی عاجز هستند

کهگیلویه و بویراحمد با داشتن دو هزار و ۱۰۰گونه گیاهی یکی از مهمترین مناطق تولید عسل مرغوب کشور بوده که با برند دیگر استان‌ها صادر می‌شود.


به گزارش اَفتونیوز، استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن بیش از دو هزار و ۱۰۰ گونه گیاهی و دارویی و توپوگرافی خاص کوهستانی و درختان جنگلی فراوان، چشمه‌سارها و رودها به عنوان یکی از مهمترین مناطق تولید عسل مرغوب کشور بوده که تولید آن با برند دیگر استان‌ها به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

۲۱۰۰ گونه گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده که بنابه گفته کارشناسان برخی از این گونه‌ها جزو گونه‌های نادر هستند ولی این سرمایه‌های ارزشمند در طبیعت زیبای این استان تاکنون به حال خود رها شده‌اند و ۴۲۰ گونه مورد استفاده زنبور عسل است.

بدون شک یکی از ظرفیت‌هایی که می‌تواند وابستگی اقتصاد ایران را به نفت کاهش دهد بحث استفاده مطلوب از گیاهان دارویی است هر چند عوامل متعددی ظهور و بروز این توانمندی و ظرفیت بالقوه اقتصادی در این استان شده است.

داشتن این گونه‌های گیاهی در کنار چشمه‌سارها، رودخانه‌ها و‌کوه‌ها دنا، نیل، سیاه و …شرایط مناسبی را برای زنبورداری و تولید یکی از مرغوب‌ترین و با کیفیت ترین عسل خاورمیانه فراهم کرده که به دلیل بی توجهی مسئولان و‌برنامه ریزان توسعه هنوز این مهم نتوانسته آنگونه که باید و شاید در اقتصاد کهگیلویه و بویراحمد سهمی داشته باشد.

بررسی ها نشان میدهد در شهرستان‌های مختلف نشان می‌دهد عسل تولیدی زنبورداران این استان با کمترین قیمت ممکن توسط دلالان خریداری و با برند دیگر استان‌ها به نقاط مختلف کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

این استان فاقد کارخانه بسته بندی عسل است و بنا به گفته مسئولان استانی آمادگی همکاری با سرمایه گذار در این حوزه در زمینه پرداخت تسهیلات و …وجود دارد در حالی یک سرمایه گذار به جای بسته بندی به کار ترشیجات و مربا زده و دلیل را نیز عدم همکاری مدیران و متولیان امر عنوان می‌کند.

تولید ۱۶۰۰ تن عسل مرغوب در کهگیلویه و بویراحمد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد زمان برداشت عسل را مردادماه تا آخر شهریورماه اعلام کرد و افزود: پیش بینی می‌شود امسال از ۲۰۰ هزار کلنی زنبور، یک هزار و ۶۰۰ تن عسل برداشت شود.

الیاس تاج الدینی با اشاره به اینکه ۳ هزار زنبوردار در استان داریم، گفت: برداشت عسل در این استان از هر کلنی، ۱۰ کیلوگرم بیشتر از میانگین کشوری است تا جایی که سالانه شاهد برداشت ۱۸ تا ۲۰ کیلوگرم عسل از کلنی هستیم.

وی کیفیت عسل تولیدی استان به دلیل پوشش گیاهی خاص را کم نظیر دانست و ادامه داد: آماده هرگونه همکاری با سرمایه گذاران در زمینه راه اندازی کارخانه بسته بندی عسل هستیم.