خستگی کادر درمان و چموشی کرونا در کهگیلویه بویراحمد

بیماری نوپدید کووید ۱۹ بی رحمانه به حرکت کشنده خود ادامه می‌دهد و تاکنون ۸۳۲ خانواده در استان کهگیلویه و بویراحمد را داغدار کرده است.


اَفتونیوز _ کووید ۱۹ از اسفندماه سال ۹۸ که ناخوانده وارد دیشموک کهگیلویه و بویراحمد شد و کم کم به تمام مناطق این استان رفت، تاکنون ۸۲۳ خانواده را در غم از دست دادن عزیزان خود داغدار کرده است.

عادی انگاری، رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، حضور در تجمعات از جمله عزا و عروسی توسط مردم این استان فضا را برای یکه تازی کرونا فراهم کرده تا جایی که در میدانی بدون رقیب روزانه جان چندین نفر را در این دیار می‌گیرد. 

کرونا کادر بهداشت و درمان را دیگر خسته کرده است و برخی از پرستاران در حالی در هنگام بدحالی و هم زمان با تزریق سرم مشغول فعالیت در بیمارستان‌ها و ارائه خدمات به بیماران هستند.

پرستاران بیمارستان شهید جلیل یاسوج از مردم می‌خواهند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کادر مراکز درمانی کمک کنند زیرا در صورت ادامه این روند شاهد بحرانی شدن وضعیت هستیم.

کرونا همچنان یکه تازی می‌کند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از افزایش شمار قربانیان کرونا به ۸۳۲ نفر خبر داد و گفت:  در ۲۴ ساعت گذشته ۹ هم استانی جان خود را از دست دادند.

 پرویز یزدان‌پناه افزود: هم اکنون ۵۹۰ بیمار در بیمارستان‌های استان بستری بوده که ۲۴۷ نفر از این بیماران مبتلای قطعی و ۴۴ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

وی ادامه داد: از مجموع مبتلایان به کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد تاکنون ۶۰۱۳۱ نفر بهبود یافته گزارش شده است.

یزدان‌پناه بیان کرد: از ۱۰۵۵ نمونه پی سی آر دریافت شده از آزمایشگاه سلولی و مولکولی یاسوج و دهدشت حدود ۳۳ درصد موارد مثبت بودند که بیشترین موارد مثبت در شهرستان‌های بویراحمد، کهگیلویه، چرام و دنا بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزود: همچنین از ۶۶۵ نمونه رپید تست ۱۵ درصد موارد مثبت و عمده در شهرستان‌های کهگیلویه، بویراحمد و بهمئی هستند.

یزدان‌پناه ادامه داد: ضروری است مردم با توجه به خستگی کادر بهداشت و درمان، مشکلات و آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی حاصل شده از بیماری کرونا  با حفظ و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، عدم حضور در تجمعات و دورهمی ها ، استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و عدم حضور در مکان‌های شلوغ و پرخطر کمک به کاهش و کنترل بیماری کرونا کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نشانه‌های کرونای دلتامانند سرماخوردگی معمولی است، داشتن هر گونه علائم مستلزم رعایت دستورالعمل‌های قرنطینه است.

یزدان پناه تصریح کرد: شیوع بیش از پیش بیماری بسیار فراگیر شده و کماکان مشارکت مردم را می طلبد تا بتوانیم از این موج عبور کنیم