تجمع اهالی روستای پادوک گچساران جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد/ عشایر به صورت غیرقانونی کدروستا گرفته‌اند + توضیحات فرماندار گچساران

فرماندار گچساران در خصوص پیگیری اختلافات میان مردم پادوک و عشایر زنگوا گفت: با دل و جان این موضوع را پیگیری کرده‌ایم، در فرمانداری جلسه شورای تأمین گرفتیم، بین مردم رفته‌ایم و امروز در استانداری جلسه گرفته‌ایم.


جمعی از مردم روستای پادوک از دهستان لیشتر گچساران جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.
روز سه شنبه (۹ شهریور ۱۴۰۰) جمعی از مردم روستای پادوک از دهستان لیشتر گچساران جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.


یکی از معترضان در گفت و گو با خبرنگار این پایگاه خبری در خصوص این تجمع گفت: افرادی به نام عشایر بصورت غیرقانونی کد روستا تهیه کرده اند، پروانه مرتع داری در روستای ما گرفته اند، الان هم بصورت غیرقانونی دارند پروژه انتقال آب را انجام می دهند.
همچنین اهالی این روستا در نامه ای خطاب به سید ناصر حسینی‌پور نماینده مردم گچساران و باشت که نسخه ای از آن در اختیار پایگاه خبری قرار گرفت نوشته شده است: «حضور نماینده محترم و فداکار و جانباز دفاع مقدس جناب آقای سید ناصر حسینی پور نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت؛ ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق خدمتگزاری به مردم و موکلین خود به استحضار می رساند روستای پادوک در نقطه مرزی بین دو شهرستان گچساران و دهدشت واقع گردیده است بطوریکه در سال ۷۶ بدون اطلاع اهالی کشاورزان منطقه نقطه مرزی بین دو شهرستان از ارتفاعات کوه خائیز به رودخانه تغییر پیدا نموده و این امر سبب گردید که بالغ بر ۲۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی روستایی پادوک در حوزه استحضایی شهرستان کهگیلویه واقع گردید و ادارات و فرمانداری شهرستان کهگیلویه نیز از آن تاریخ تا کنون اقدام به کارهای در اراضی کشاورزی مردم نموده اند.»
همچنین در این نامه ادعا شده است؛ اداره منابع طبیعی در اقدامی دیگر به صدور پروانه چرای مرتعداری برای عشایر آن شهرستان نمود که این امر در سال ۱۳۸۹ باعث بروز درگیری و مجروح گردیده دو نفر از کشاورزان روستا توقیف اراضی مردم شد که بعد از سال‌ها پی گیری و صدور رأی قطعی هنوز این رای توسط اداره منابع طبیعی و فرمانداری کهگلویه اجرایی نگردیده حال دوباره خود فرمانداری کهگلویه در اقدامی کد روستا  برای تعداد سه نفر در اراضی کشاورزی مردم پادوک برای عشایر مذکور نموده و از سال گذشته تاکنون قصد اجرای پروژه آبرسانی و برق رسانی برای آنها را دارد به طوریکه در سال گذشته نیز این امر منجر به درگیری و نابینا شدن یکی از جوانان روستا و زخمی شدن تعدادی از کشاورزان روستا توسط عده ای به ظاهر عشایر گردید.
همچنین اهالی این روستا در این نامه آورده اند؛ بعد از پیگیری و نامه نگاری های متعدد بالاخره وزارت کشور دستور تغییر نقطه مرزی از رودخانه به نقاط قبلی را صادر و به استانداری استان کهگلویه و بویر احمد و به تبع آن فرمانداری های دو شهرستان ابلاغ نمود که در این راستا بعضی از مسئولان شهرستان کهگیلویه با علم و اطلاع کامل اقدام به کلنگ زنی طرح آبرسانی به عشایر در حوزه استحفاظی شهرستان گچساران نموده اند لذا اینجانبان امضاء کنندگان ذیل اهالی کشاورزان روستایی پادوک از نماینده محترم و جانباز و فداکار استدعا داریم ترتیبی اتخاذ فرمایید که حقی از حقوق مردم روستا ضایع نگردد.

فرماندار گچساران در خصوص پیگیری اختلافات میان مردم پادوک و عشایر زنگوا گفت: با دل و جان این موضوع را پیگیری کرده‌ایم، در فرمانداری جلسه شورای تأمین گرفتیم، بین مردم رفته‌ایم و امروز در استانداری جلسه گرفته‌ایم.
علیرضا اتابک افزود: یکشنبه هفته آینده ۱۰ نماینده از مردم پادوک و ۱۰ نماینده از عشایر زنگوا در استانداری حضور پیدا می‌کنند و با حضور شورای تأمین نسبت به حل و فصل موضوع اقدام خواهیم کرد.
اتایک گفت: ما با بحث ناامنی و آسیب زایی مخالفیم، مردم باید از راه قانونی و با مصالحه مشکل خود را حل کنند، تا حقی از کسی ضایع نشود.
وی گفت: همه مردم ولی نعمت و عزیز ما هستند، مطمئن باشند که در چارچوب قانون مشکل آنها را پیگیری خواهیم کرد.
اتابک افزود: مردم مراقب باشند کسی میان آنها اختلاف افکنی ها نکند، باید از طریق قانون پیش برویم و با آرامش و منطق مسائل را پیگیری کنیم.
وی با بیان اینکه «از ماه اول ورود خود به گچساران با بزرگان مردم پادوک جلسه گذاشتم» گفت: مردم منطقه و عشایر پادوک همجوار هم هستند، ما یک استان هستیم، شهرستان هم مرز هستیم و دامن زدن به تشنج در این شرایط به صلاح نیست. نیروی انتظامی و یگان امداد در آنجا حضور دارند، اگر افرادی دنبال ناامنی هستند ما مخالفیم، مردم پادوک بدانند که ذره‌ای از حق و حقوق آنها ضایع نمی‌شود.
همچنین قابل ذکر است تیترهای «انتقادی» در خصوص چنین موضوعاتی تنها به دلیل ایجاد حساسیت در مردم و مسئولان است برای آنکه مشکلات پیگیری شوند، قطعاً مسئولان این استان از تلاش برای مردم هیچ گاه دست نکشیده‌اند و رسانه کبنانیوز نیز به دنبال ایجاد ارتباطات سالم میان مردم و مسئولان است و خود را در کنار مسئولان و مردم می‌داند نه در مقابل آنها؛ به همین دلیل رسالت خود می‌بیند که نسبت به دوستان خود منتقد باشد تا موجبات بیشتر پیشرفت و موفقیت آنان و خدمتگذاری برای مردم را ایجاد کند.
منبع:کبنانیوز