آیا اراده‌ای برای انسداد 1259 چاه غیر مجاز آب در کهگیلویه و بویراحمد وجود ندارد؟

یک هزار و ۲۵۹ چاه غیرمجاز آب در بخش‌های مختلف اعم از کشاورزی، صنعت در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده است.

به گزارش اَفتونیوز، یک هزار و ۲۵۹ چاه غیر مجاز آب در بخش‌های مختلف اعم از کشاورزی، صنعت، و …در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده که باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شوند زیرا با برداشت‌های غیر مجاز در حال تیشه زدن به ریشه آینده هستیم.

آمار چاه‌های آب استان در مجموع ۴ هزار و ۵۹۸ حلقه بوده که از این تعداد ۳ هزار و ۳۳۹ حلقه مجاز و مابقی غیر مجاز بوده که از ۳ هزار و ۴۲۰ حلقه چاه آب کشاورزی دو هزار و ۵۵۰ حلقه مجاز و ۱۸۲ حلقه غیر مجاز قبل از سال ۸۵ و ۶۸۸ حلقه غیر مجاز بعد از سال ۸۵ است.

۳۱۲ حلقه چاه آب شرب در استان داریم که ۲۵۶ مورد مجازو ۵۶ حلقه غیر مجاز بعد ازسال ۸۵ است و ۵۳۳ حلقه چاه آب صنعت، خدمات و سایر داریم که ۵۳۳ حلقه مجاز و یک مورد غیر مجازقبل از سال ۸۵ و ۳۳۲ مورد غیر مجاز بعد ازسال ۸۵ است.

رسول فرهادی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلویه و بویراحمد ۲۳ اسفندماه ۹۷ زمانی که معاون حفاظت و بهره‌برداری این شرکت بود، وعده تخریب و مسلوب‌المنفعه همه چاه‌های غیرمجاز آب تا پایان برنامه ششم توسعه راد ولی با نزدیک شدن به پایان این برنامه امیدی برای تحقق این مهم نیست.

برای انسداد چاه‌های غیر مجاز نیاز به تامین اعتبار ، همکاری و تعامل تمامی دستگاه‌های اجرایی وجود دارد که عدم تعیین تکلیف ۱۲۵۹ چاه غیر مجاز جای سوال بوده که آیا اعتبار لازم وجود ندارد و یا اراده‌ای برای تعیین تکلیف وجود ندارد.

بدون شک وجود بی شمار چاه‌های غیرمجاز در استان در کنار کاهش بارش‌ها از مهمترین عوامل کاهش آب‌های زیرزمینی بوده تا جایی در سال‌های اخیر برخی از چاه‌های تامین آب شرب مردم اعم از شهری و روستایی خشک شده و خسارت زیادی به بخش کشاورزی وارد شده است.

پرکردن ۴۰۸ حلقه چاه غیر مجاز

معاونت حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد به رسانه‌ها گفته است: ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب آب تاکنون از پر و مسدود کردن ۴۰۸ حلقه چاه‌ غیرمجاز در این استان صرفه‌جویی شده است.

اسلام قدمی این را نیز گفته که از این میزان ۹۱حلقه چاه غیرمجاز در سال ۱۳۹۹پر و مسلوب المنفعه شده که موجب صرفه جویی بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب آب شده و سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب از سفره های زیر زمینی استان تخلیه می شود.

وی خاطرنشان کرد: پر و مسدود کردن چاه های غیرمجاز و نصب کنترل هوشمند حجمی از مهمترین برنامه های در دست اجرا بوده و البته کاهش بارش‌ها در سال آبی جاری سبب افت سطح آب سفره‌های زیرزمینی شده است.

هر چند در سال‌های اخیر برخورد‌هایی برای جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز و انسداد آن‌ها در شهرستان‌های استان شده، اما برای ازبین رفتن کامل این معضل باید دستگاه‌های مربوطه باحساسیت و قاطعیت وارد عمل شوند.