آیا برنامه تبدیل شبکه‌های سیمی برق به کابلی در کهگیلویه و بویراحمد اجرایی می‌شود؟

نوسانات و ناپایداری شبکه‌های توزیع برق در استان کوهستانی کهگیلویه و بویراحمد همیشه بسترساز نگرانی و البته نارضایتی عمومی بوده است

اَفتونیوز _ تبدیل شبکه‌های سیمی به کابلی برق در کشور در سال‌های گذشته روند به رشدی طی کرده که البته این روند در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز مشهود و البته تبدیل به یک مطالبه از سوی مشترکین برق شده است.

نوسانات و ناپایداری شبکه‌های توزیع برق در این کوهستانی همیشه بسترساز نگرانی و البته نارضایتی عمومی بوده که شرکت توزیع نیروی برق استان در چندساله اخیر تلاش نموده با تبدیل شبکه‌های سیمی به کابلی از افزایش نگرانی‌ها و نارضایتی‌ها کم کند.

تمامی روستاهای بالای ۱۰ خانوار اکنون از نعمت برق پایدار در استان کهگیلویه و بویراحمد برخوردار بوده و البته به‌دلیل پراکندگی روستاها، هزینه‌های برق رسانی به آنها بطور حتم بالا است.

اگرچه روند مهاجرت به شهرها در استان کهگیلویه و بویراحمد بویژه شهر یاسوج مرکز این استان یک روند نگران کننده اما خدمات رسانی به روستانشینانی که حاضر به ترک روستاهای خود نشده‌اند یک مطالبه عمومی است.

می توان گفت شبکه‌های برق در این استان تقریبا عُمر مفید خود را به سرانجام رسانده و مسئولان وزارت نیرو باید توجه جدی به این شبکه‌ها برای احداث، اصلاح، تعمیر و جایگزینی داشته باشند.

از سویی هرساله شاهد افزایش آمار سوخته شدن وسایل برقی مشترکین برق در شهرها و روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد بوده که از لحاظ درآمدی و اقتصاد، شرایط مناسبی را در جایگاه توسعه‌ای ندارند.

حدود ۹ هزار کیلومتر شبکه برق برای بیش از ۲۷۵ هزار مشترک در این استان وجود دارد که این شبکه‌ها برای تامین برق پایدار مشترکان در دور دست ترین روستاها و در میان کوهستان‌ها و یا جنگل‌های آن احداث شده است.

تبدیل شبکه‌های سیمی به کابلی برای جلوگیری از سرقت‌ها نیز در این استان بدلیل پایین بودن نرخ سرانه اشتغال و متاسفانه بالا بودن نرخ بیکاری بنظر می‌رسد یک کار شایسته از سوی وزارت نیرو باشد.

با اجرای این پروژه مهم و حیاتی صنعت برق، بطور حتم بسیاری از موانع موجود در این صنعت کنار گذاشته می‌شود و تمامی مشترکین برق در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌توانند بنحو شایسته‌ای از شبکه‌های برق بهره ببرند.

تبدیل شبکه‌های سیمی برق به کابلی در ۲۴ روستای مارگون و لوداب کهگیلویه و بویراحمد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد از کابلی شدن شبکه‌های برق ۲۴ روستای شهرستان مارگون و بخش لوداب شهرستان بویراحمد با هدف کاهش نوسانات، تامین برق پایدار، کاهش نرخ تلفات انرژی، جلوگیری از سرقت‌ها و کاهش برق‌های غیرمجاز خبر داد.

جمال معتمدی زاده افزود: شبکه‌های برق سیمی روستاهای آب چناران و حیدرآباد بخش لوداب، روستاهای تاک سیسه، دلی گردو، سیلاب کلوار خرم راه، شاه محمد چین، شهید شفیعی جوکار، میان چاتون و چشمه علیشاهی در شهرستان مارگون به‌همراه روستاهای زیرتوت و پشت توت دهستان چین از روستاهایی هستند که به‌طور کامل به کابلی تغییر پیدا کرد.

وی اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه در روستاهای عنوان شده را بیش از ۳۰ میلیارد ریال عنوان و افزود: طول شبکه‌های کابلی احداث شده بیش از ۱۴ کیلومتر بوده است و حدود ۳۵۰ خانوار روستایی در این روستاها هم اکنون سکونت دارند که همواره از نوسانات برق اظهار نگرانی و گلایه‌مندی داشتند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: تمام تلاش خود را در سال جاری به کار می‌بندیم تا شبکه‌های برق تمامی شهرها و روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد از سیمی به کابلی تبدیل شود.

بخش مارگون تا دی ماه ۱۳۹۸ از توابع شهرستان بویراحمد محسوب می‌شد که به استناد ماده ۱۳ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب سال ۱۳۶۸ به پیشنهاد وزارت کشور و با تصویب هیئت دولت به شهرستان ارتقا یافت و با جمیعیتی حدود ۲۱ هزار نفر در فاصله‌ای حدود ۶۰ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

حدود ۲۰ هزار نفر از جمیعت این شهرستان جدید روستایی و بیش از ۳۵۰۰ نفر نیز جمعیت شهری دارد.