مصوبه مسئله‌دار سفر رئیس جمهور به شیراز/ آیا بشار یاسوج به سرنوشت زاینده‌رود دچار می‌شود؟

سفر ابراهیم رئیسی به شیراز مرکز استان فارس، مصوباتی را در حوزه های مختلف به همراه داشت که یکی از این مصوبات تاثیر مستقیم بر سرنوشت مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به ویژه شهر یاسوج خواهد داشت.

اَفتونیوز – رییس جمهوری صبح پنجشنبه ۲۲ مهرماه جاری و در جریان هفتمین سفر استانی خود وارد شیراز شد و مورد استقبال مسئولان و نمایندگان استان فارس ‌قرار گرفت.

به گزارش افتونیوز، سفر ابراهیم رئیسی به شیراز مرکز استان فارس، مصوباتی را در حوزه های مختلف به همراه داشت که یکی از این مصوبات تاثیر مستقیم بر سرنوشت مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به ویژه شهر یاسوج خواهد داشت.

سد تنگ سرخ و مسایل و حواشی پیرامون آن چندسالی است که به دغدغه جدی مردم و فعالان محیط زیستی استان تبدیل شده و نظرات گوناگونی در خصوص آن عنوان شده است.

مسایل به وجود آمده در خوزستان و انتقال آب این استان به دیگر استانها که مشکلات زیادی را به وجود آورده بود، باعث شد مدتی بحث احداث سد تنگ سرخ مسکوت بماند اما پیگیری و اصرار به احداث آن در دوره استانداری کلانتری و به ویژه از سوی احد جمالی معاون سیاسی وی که خود از اهالی فارس بود با جدیت و شدت بیشتری پیگیری شد.

ابتدا اعلام شده بود که این سد جهت آب آشامیدنی یاسوج احداث می شود اما پس از چندی، تامین آب آشامیدنی شهر شیراز نیز به آن اضافه شد.

هر چند مدتی نیز احداث این سد نیز متوقف شده بود اما در آخرین سفر استانی رئیس جمهور به صراحت مصوبه شماره ۱۵ این لیست، به تامین آب آشامیدنی شهر شیراز از سد تنگ سرخ با محوریت وزارت نیرو اشاره شده است و حتی نامی از تامین آب شرب شهر یاسوج نیز در آن نیامده است.

این در حالی است که فعالان محیط زیست معتقدند احداث این سد، سرنوشت زاینده رود اصفهان را برای رودخانه بشار که از شهر یاسوج می گذرد و زندگی و معیشت بسیاری از مردم نیز به آن وابسته است را به دنبال خواهد داشت.

احداث سد در سرچشمه رودخانه بشار، موجب خشک شدن تدریجی این رودخانه خواهد شد.