دو خودسوزی و دو واکنش متفاوت/ از برکناری رئیس بنیاد شهید تا بی تفاوتی شهرداری و شورای شهر دهدشت

بدیهی است که واکنش صریح و سریع مسولان به حادثه خودسوزی فرزند شهید ستودنی و قابل ستایش است اما آنچه برای افکار عمومی محل شگفتی است نوع برخورد متفاوت به دو رویداد مشابه است، خودسوزی بنیاد شهید استان دچار تغییرات مدیریتی می کند اما در دهدشت حتی از یک عذر خواهی ساده خبری نیست !

اَفتونیوز _ چند هفته ای از خودسوزی همسر یکی از کارگران شهرداری دهدشت می گذرد. خبری تلخ که در فضای مجازی و عمومی به سرعت منتشر شد.
محمد جواد عرفانی کارگر ۳۹ ساله شهرداری دهدشت
که قادر به تامین هزینه خرید لوازم تحریر مدرسه فرزند خود نشده بود  و این موضوع باعث بالا گرفتن درگیری لفظی وی با همسرش شده و در ادامه این مشاجره، همسر این کارگر دست به خودسوزی زده و وی نیز با مشاهده این صحنه، سعی کرد همسر خود را از بلای آتش نجات دهد که خود وی نیز به ۳۰ درصد سوختگی دچار می‌شود و در نهایت هر دو راهی بیمارستان می‌شوند و همسر وی بعد از ساعاتی فوت می کند.
دو هفته بعد از این حادثه، خودسوزی دیگری رخ می‌دهد.
فرزند یکی از شهدای استان کهگیلویه و بویراحمد برای پیگیری درخواست اشتغال خود به امور ایثارگران استانداری مراجعه کرد که مسئولان استانداری طی نامه ای، وی را به اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ارجاع می‌دهند
فرزند شهید بعد از ناامیدی بهبود شرایط جلوی درب اصلی بنیاد شهید اقدام به خودسوزی می کند.

دو حادثه ای که ناشی شرایط نامساعد و نابسامانی اجتماعی و اقتصادی است که در لایه های مختلف جامعه ما نهفته است.
اما یک تفاوت اساسی در واکنش با این دو خودسوزی وجود داشت.
در مواجه با خودسوزی فرزند شهید بلافاصله سید ناصر حسینی‌پور نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت با ارسال نامه‌ای به رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور به خودسوزی فرزند شهید جلوی اداره‌کل بنیاد شهید کهگیلویه و بویراحمد واکنش نشان داد و نوشت: آقای قاضی‌زاده، مدیرکل بنیاد شهید کهگیلویه و بویراحمد را عزل کنید و او را به خاطر ترک فعل به مقامات قضایی و نظارتی معرفی کنید.
چند ساعتی از این حادثه نگذشته بود که با مداخله مثبت و اثرگذار استاندار رئیس بنیاد شهید استان در نهایت برکنار شد اما تلخی قضیه از جایی شروع می شود که در واکنش به خودسوزی همسر کارگر شهرداری دهدشت که حتی منجر به فوت او شد شهرداری و شورای ش شهر از یک عذرخواهی ساده نیز پرهیز می کنند و حتی واکنش معناداری نیز به این حادثه نشان نمی‌دهند.
شهردار دهدشت که هفته ها و ماههاست نزدیکان اش از رفتن و نماندن اش می گویند و در محافل دیگر در حال رایزنی برای ماندن است. مانور رسانه ای طلبکارانه ی شهردار در حالی ادامه دارد که تاکنون نتوانسته ساده ترین و بدیهی ترین امورات این نهاد را برطرف کند و ۵ ماه حقوق کارگران شهرداری معوق مانده است.
اعضای شورای شهر دهدشت اغلب استخدام یک دستگاه دولتی هستند و حقوق خود را از منابع دیگری دریافت می کنند و پیدا ست که چندان درکی از شرایط و حال و روز کارگران شهرداری ندارند.
اعضای شورای شهر دهدشت که کما فی سابق و به مانند شورای های گذشته اسیر تقابل های قومیتی و منطقه ای شده اند و تاکنون فعالیت موثری در جهت حل و فصل امور نداشته اند.

بدیهی است که واکنش صریح و سریع مسولان به حادثه خودسوزی فرزند شهید ستودنی و قابل ستایش است اما آنچه برای افکار عمومی محل شگفتی است نوع برخورد متفاوت به دو رویداد مشابه است، خودسوزی بنیاد شهید استان دچار تغییرات مدیریتی می کند اما در دهدشت حتی از یک عذر خواهی ساده خبری نیست !
در این مرقومه قصد و نیت این نیست که به دنبال مقصر داستان بگردیم و اینک شهر دهدشت دچار مشکلات و مسائل حل نشده ای است که براحتی سامان پذیر نیست و انتظار است شورا، شهردار و سایر مسولان هر چه زودتر در پی گشایشی از مشکلات باشند.