فرافکنی و شانه خالی کردن مسئولین زیر بار مسئولیت/ واکنش فرماندار سابق گچساران به فوت فرزند شهید در یاسوج

آیا سهم قصور عوامل انسانی خلاصه میشود به همین سه نفر در استان. آیا در سطوح بالاتر در استان و کشور چه مسئولین فعلی و چه قبلی سهم تقصیر ندارند اگر دارند همانند این موارد استانی اعلان شود تا افکار عمومی قانع گردد.


افتونیوز – علی خوان‌پایه
هفته گذشته شاهد صحنه ای تاسف بار خودسوزی فرزند شهید برازیده از منطقه محروم زیلایی جلوی بنیاد شهید استان بودیم.

در این ارتباط واکنشهای متفاوتی از طرف اقشار مختلف جامعه اعم از مردم عادی تا مسئولین و اصحاب رسانه در ابعاد منطقه ای و کشوری را شاهد بودیم که مهمترین آنها عزل تعدادی از مسئولین استانی، توسط مسئولین ملی و استانی انجام گردید.
فی نفسه کار خوبی صورت گرفت اما به زعم خودم جهت تنویر افکار عمومی چند نکته و سوال برایم پیش آمد، لازم دانستم به برخی از آنها به شرح ذیل اشاره نمایم.

۱- آیا در این خودسوزی به سهم قصور همه عوامل مختلف تاثیر گذار از جمله قصور و خطای انسانی از صدر تا ذیل، محدودیت ها اعم منالع مالی، موقعیت ها، ظرفیت ها و سایر شاخص های تاثیر گذار توجه لازم صورت گرفته یا خیر.
خودکشی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهمترین آنها به شرح ذیل می باشد.
۱-۱مشکلات ناشی مسائل روحی و روانی که این مشکل ریشه در مسائل مختلف مادی و غیر مادی دارد.
۱-۲جامعه معیوب:
در این ارتباط کسی جوابگوی مسائل اجتماعی نیست. مسئولیت پذیری و پاسخگویی که یکی از ارکان مهم تحقق عدالت اجتماعی است آن هم در جامعه ای که اگر در آن تبعیض، فساد، بی عدالتی،رانت، تقدم رابطه بر ضابطه و عدم توزیع عادلانه موقعیت ها و امکانات و منابع صورت گیرد.
بر اساس قانون حتی برای موارد خاص این چنینی بمنظور پاسداشت خدمات و تلاشهای ایثارگران و خانواده آنها قانونی مشتمل بر ۷۶ ماده و تعدادی بند و تبصره توسط مجموعه جمهوری اسلامی بعد از جنگ تحمیلی برای همه مشمولین بصورت یکسان مصوب و ابلاغ گردید.
پس در وضع قوانین در این موضوع خاص عدالت رعایت شده. اگر تبعیض و بی عدالتی وجود داشته باشد در اجراء خواهد بود و اعتراض ها از همین جا سرچشمه می گیرد و باید نقاط ضعف و قوت در اجراء کاملا کارشناسی شده بررسی شود.
آنچه که مردم نمی توانند آن را تحمل کنند بی عدالتی و تبعیض خواهد بود.
۱-۳ناکارآمدی دستگاههای متولی:
در برخی از مواقع نوع برخورد دستگاههای متولی و بطور کلی عملکرد آنها باعث یاس و نا امیدی و سر خوردگی مردم خواهد شد.
۱-۴مشکلات اقتصادی:
کلیپی که در بالا ملاحظه می کنید وضعیت اقتصادی مرحوم روح الله برازیده را کاملا عیان می سازد. شاید مهمترین عامل در خودسوزی شرایط رقت بار زندگی واقعا بحرانی ایشان بوده‌
بحرانهای افتصادی، رکود اقتصادی، کاهش رشد اقتصادی، افزایش نرخ تورم،نرخ بیکاری در سطح اقتصاد ملی و منطقه ای همچنین پائین بودن سطح درآمد، نداشتن شغل پایدار و نداشتن درآمد پایدار در سطح اقتصاد خانواده بر خودکشی تاثیر مثبت و معناداری دارد.
مجموعه این عوامل باعث می شود یک فرد یا افراد قادر به تامین هزینه های زندگی خود و خانواده خود نباشند که این تامین نشدن نیازها یعنی شرمندگی برای سرپرست خانواده، نزد خانواده، یاس نا امیدی و سر خوردگی از زندگی، به بن بست رسیدن و از طرف دیگر شکل گیری فشارهای روحی و روانی و اقتصادی بر فرد می شود و برای رهایی از این فشارها در مواردی اقدام به خودکشی می کنند

۲- آیا این خودکشی یک خودکشی عادی بود یا یک نوع اعتراض، بنظر می رسد نوعی اعتراض بوده زیرا این اتفاق تاسف بار جلوی یکی از دستگاههای متولی بوقوع پیوست.

۳- آیا این خودکشی اولین و آخرین خودکشی بوده،.یعنی قبلا موارد مشابه اتفاق نیفتاده و در آینده تکرار نخواهد شد.
پس لازم است به صورت ریشه و بنیادی به این معضل اجتماعی پرداخت نه موردی و مقطعی.

۴-آیا سهم قصور عوامل انسانی خلاصه میشود به همین سه نفر در استان. آیا در سطوح بالاتر در استان و کشور چه مسئولین فعلی و چه قبلی سهم تقصیر ندارند اگر دارند همانند این موارد استانی اعلان شود تا افکار عمومی قانع گردد.

۵-آیا مسئولین استانی و کشوری به جای فرافکنی و شانه خالی کردن زیر بار مسئولیت و متهم کردن یکدیگر بهتر نبود بمنظور پذیرفتن مسئولیت مدنی و پاسخگوئی شفاف به مردم جهت تحقق عدالت اجتماعی هر کدام به سهم خود، از میزان تفصیر به تشخیص خود چه مسئولین عزل شده و چه مسئولین در مظان اتهام همچنین مسئولین ارشد استانی و کشوری بویژه مسئولین قبلی که حتی نامی از آنها برده نشد، یا داوطلبانه کناره گیری می کردند و یا یک عذرخواهی ساده از مردم می کردند.

۶- فارغ از هر گونه جهت گیری و طرفداری از فرد یا دولت خاصی و مسائل سیاسی آیا مسئولین استانی عزل شده اگر از دولت قبل نبودند، با این سرعت عزل می شدند.

۷-مسئولین ملی و استانی چه برنامه هایی برای جلوگیری از تکرار این قبیل حوادث تلخ دارند‌.آیا مطالعات جدی، اساسی و کارهای کارشناسی را سر لوحه کار خود در حوزه مسائل اجتماعی قرار خواهند داد یا به همین کارهای سطحی و فرافکنانه اکتفا خواهند کرد.

اگر به مطالعات اساسی و همه جانبه توجه نشود، نه تنها در استان بلکه در کشور شاهد چنین حوادث ناگواری خواهیم بود.