کاهش 91 درصدی بارش در کهگیلویه و بویراحمد / خشکسالی در پیش است؟

میزان بارندگی سال زراعی جاری استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

 امروز سه شنبه (۹ آذرماه ۱۴۰۰) مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد میزان بارندگی سال زراعی جاری استان را اعلام کرد.

به گزارش اَفتونیوز، بر اساس این گزارش، میزان بارش های سال ۱۴۰۰ تاکنون، یاسوج ۷۱ میلی متر، سی سخت ۸۳ میلی متر، دوگنبدان ۱۴ میلی متر، دهدشت ۶۴ میلی متر، لیکک ۴۲ میلی متر، امام زاده جعفر ۲۴ میلی متر بوده است.

همچنین میزان بارش مدت مشابه سال گذشته ، یاسوج ۲۱۸ میلی متر، سی سخت ۲۳۵ میلی متر، دوگنبدان ۲۵۹ میلی متر، دهدشت ۲۱۸ میلی متر، لیکک ۱۸۱ میلی متر، امام زاده جعفر ۲۷۱ میلی متر بوده است.

همچنین، میانگین بارش های استانی در سال ۱۴۰۰ ، ۵۰ میلی متر و میزان بارش های مدت مشابه سال ۱۳۹۹، ۲۳۰ میلی متر بوده است.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان، بطور میانگین، کاهش ۹۱ درصدی بارش های کل استان را نسبت به کل بارش بلندمدت شاهد هستیم، که بر این اساس، یاسوج ۹۱ درصد، سی سخت ۸۸ درصدریال دوگنبدان ۹۷ درصد، دهدشت ۸۷ درصد، لیکک ۹۰ درصد، امام زاده جعفر ۹۴ درصد کاهش بارش نسبت به کل بارش بلندمدت داشته اند.

افت ۳۰ درصدی حجم مخازن سدهای کشور

آمار دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور نشان می‌دهد، با سپری شدن ۶۵ روز از سال آبی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ (تا ۵ آذرماه) میزان حجم آب در مخازن سدهای کشور به حدود ۱۷.۷ میلیارد متر مکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.
سال آبی جاری(ابتدای مهر۱۴۰۰ تا آخر شهریور ۱۴۰۱) بنا بر اعلام قبلی مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی یکی از خشک‌ترین سال‌های ۵۰ ساله اخیر است؛ گرچه سال آبی گذشته (ابتدای مهر۱۳۹۹ تا آخر شهریور۱۴۰۰) هم سالی خشک بود.تداوم این خشکسالی‌ها اثر سوء خود را بر سدهای کشور به عنوان تامین کننده اصلی آب بخش‌های مختلف گذاشته و به نگرانی‌ها درباره تامین آب مورد نیاز دامن زده است.برخی این خشکسالی‌ها را ناشی از تغییر اقلیم دانسته و بر ضرورت اعمال مدیریت در زمینه مصرف تاکید دارند.گزارش تازه دفتراطلاعات و داده های آب کشور بیانگر آن است که حجم مخازن سدهای کشور در مقایسه با زمان مشابه پارسال با افت ۳۰ درصدی همراه شده است.

۲۸ میلی‌متر بارندگی در کشور تا پایان نخستین هفته آذرماه/ کاهش بارش آخرین‌ماه پائیز در ۲۲ استان کشور

گزارش بارش در کشور نشان می‌دهد به‌رغم بارندگی ۲۸.۳ میلی‌متری از ابتدای سال آبی‌جاری (ابتدای مهرماه ۱۴۰۰) تا نخستین هفته آذرماه، همچنان شاهد کاهش ۱۵ درصدی بارش‌ها نسبت به بلندمدت هستیم.

به‌ گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تا ۵ آذرماه به ۲۸.۳ میلی‌متر رسیده که این رقم در مقایسه با بارش‌های مدت مشابه سال گذشته (۳۵.۸ میلی‌متر) کاهش ۲۱ درصدی و در مقایسه با میانگین بلندمدت با حدود ۳۳.۴ میلی‌متر بارندگی، کاهش ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد.

بعد از تداوم بارندگی‌ در هفته‌های اخیر نگاهی به وضعیت بارندگی‌های مناطق مختلف کشور نشان می‌دهد که در این بازه زمانی استان‌های گیلان با ۴۱۳.۷ میلی‌متر، مازندران با ۲۱۱.۵ میلی‌متر و گلستان بدون تغییر با ۱۰۰.۶ میلی‌متر بارندگی به ترتیب پربارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

بررسی‌ بارش‌ها در سراسر کشور حاکی از این است که در حال حاضر استان‌های مرکزی و جنوبی کشور وضعیت نامناسب بارشی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده‌اند که در این میان استان سمنان با ۳.۳ میلی‌متر، هرمزگان با ۳.۹ میلی‌متر و سیستان و بلوچستان نیز با ۵.۴ میلی‌متر بارندگی به ترتیب سه استان کم‌بارش کشور از ابتدای سال آبی جاری تا روز ۵ آذرماه بوده‌اند.

طبق این آمار، میزان بارندگی در دو استان‌ سمنان و فارس نسبت به متوسط بلندمدت (۵۲ ساله) به ترتیب ۷۷ و ۶۷ درصد کاهش داشته، هرچند از ۳۱ استان کشور که بارندگی مناسبی نسبت به سال گذشته داشته‌اند نیز ۲۲ استان دارای کاهش بارش هستند.