لزوم انزجار از رویه ی مشمئز طایفه گرایی

افتونیوز؛یادداشت مخاطبان؛ لزوم انزجار از رویه ی مشمئز طایفه گرایی و پیروی از عقل و رعایت انصاف، وجدان و اخلاق جهل، عصبیت و تعصب چنان پرده و مانعی بر سر راه خردورزی ایجاد می نمایند که نمود و حدود بیکران آن در عصر انسانهای نخستین و اعراب جاهلی صفحه تاریکی را بر پیشانی تاریخ حک […]


افتونیوز؛یادداشت مخاطبان؛ لزوم انزجار از رویه ی مشمئز طایفه گرایی و پیروی از عقل و رعایت انصاف، وجدان و اخلاق

جهل، عصبیت و تعصب چنان پرده و مانعی بر سر راه خردورزی ایجاد می نمایند که نمود و حدود بیکران آن در عصر انسانهای نخستین و اعراب جاهلی صفحه تاریکی را بر پیشانی تاریخ حک کرده است.
بشر خردورز در سایه عنایات حق تعالی و راهنمایی مرسلینش پایه تمدن را پایه ریزی کرد « لتعارفوا » در آیه شریفه « انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبائل » مصداق، معنا و تبیین گردد.
تمدن بشری ادوار مختلفی از دوره گذار و مدنیت از رنسانس تا دهکده ی جهانی یا همان دنیای شیشه ای را تجربه کرده است.
اما در این پایین دست(بلادشاپور متمدن اما وامانده از توسعه) هنوز عده ای آب را گل می کنند!!!
حفظ رسوم پسندیده ی ایلیاتی نه تنها با تمدن، فرهنگ و دین، منافاتی ندارد بلکه منبعث از عقل و در راستای گستره ی شئونات، مراودات و مناسبات اجتماعی امری انگار ناپذیر و لازم الاجرا است اما دامن زدن به برخی واژگان مسموم و منفور و مطرود و منسوخ از جمله قوم گرایی و فامیل بازی و مرز بندی های جغرافیایی (ثلاث و بویراحمد) در (قول و فعل) از جانب هر کس که باشد بسی مذموم، ناپسند و نابخشودنی است.
خدای نگذرد از بانیان این انشقاقات رذیله ای که به یقین در حکم فرقه های ضاله هستند.
آیا کسی پیدا می‌شود که مدعی شود آقایان ؛ بزرگواری و هاشمی پور تفکر منطقه ای داشته باشند؟
عملکرد این دو نماینده در پیگیری، عملکرد، سرکشی و حضور فیزیکی این دو نماینده ی عام المنفعه در مناطق به اصطلاح ثلاث خود گواه و شاهد صادقی بر افکار و برنامه های عام آن دو بزرگوار است.
و اما اخیراً لیست انتصاباتی از سادات محترم رضا توفیق که نسبت نسبی و سببی آنان با نماینده محترم مبرهن است نقل محافل فضای حقیقی و مجازی گردیده که برخی با مغلطه و سفسطه سعی در انکار و عدم بیان آن دارند !!! که منکر شدن آن به مثابه ی انکار کردن وجود خورشید است و عجیب تر آنکه این انتصابات را ناشی از اصل شایسته سالاری دانسته اند!!!!.
در تازه ترین مرقومه یکی از حامیانی که به زعم خود در سایت ها دفاع و شفاف سازی می نماید افاضه فرموده است؛ [ پس از پیروزی سید محمد موحد در انتخابات مجلس یازدهم، شایسته سالاری به عنوان اصل محور انتصابات شهرستان قرار گرفت]
آیا خود نماینده محترم نیز چنین نگرشی دارد؟
اگرچه افکار عمومی همچنان منتظر است که جناب موحد هرچه سریع تر موضع خود در قبال بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب که صراحتاً نمایندگان مجلس را از دخالت در امورات اجرایی به ویژه عزل و نصب ها منع فرمود، مشخص نماید.
حال و روز نویسنده ای که خود را قانع، ملزم و متعهد نموده است تا به هر شکل ممکن به دفاع بپردازد، بسان مدافع در تیم فوتبال است که موظف است به هر شکل ممکن ولو با خطا حتی بر روی رفیق (هم بازی) پنالتی دادن به حریف و دریافت کارت قرمز، از رسیدن توپ به دروازه خودی جلوگیری نماید. حتی اگر سرش به تیر دروازه بخورد.
فرافکنی و گاف این مدافع تمامی ندارد در اوج دستپاچگی و کم اطلاعی انتصاب فرمانداران فعلی دهدشت و لنده را به نماینده محترم نسبت داده و منت انتصابشان را بر دوش طوایف شان می گذارد.!!!
آیا بهتر نیست به جای آسمان ریسمان بافتن ها و دفاعیات چشم بسته و غیر عادی، حقایق را پذیرفت و به دنبال توجیهی دیگر بود؟؟؟
آیا بهتر نیست با ولی نعمتان انقلاب رو راست و با صداقت سخن گفت؟؟؟
آیا منتقدان را دیناری، اجیر شده، مغرض و مزدور دانستن چاره کار است!!!؟؟؟
بگذریم و بدانیم که مردم قضاوت می کنند.
با مروری گذرا بر برخی انتصابات انجام شده، عدم سنخیت مدرک تحصیلی و سابقه کاری مشهود است و در رد اصل شایسته سالاری همین بس که به قول قدیمی تر ها، رئیس فرهنگ خطاب به یکی از بهترین و موفق ترین مدیران مدارس که در خیلی از آیتم های مدیریتی، ده (۱۰) سر و گردن از مدیر فعلی بالاتر است، می گوید؛ خودم، مجموعه معاونین وتمامی کارشناسان اداره از عملکرد جنابعالی رضایت کامل داریم اما مسائلی هست که …
و اینگونه سخن گفتن هم اصل شایسته سالاری را به مسلخ می کشد و هم ییانگر عمق فاجعه است و چگونگی انتصاب !!!
پس لزوم انزجار از رویه ی مشمئز طایفه گرایی و پیروی از عقل و منطق و رعایت انصاف، وجدان و اخلاق در گفتار و کردار، بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

سید خلیل مرتضایی