به بهانه معارفه فرماندار مرکز استان

ندای وحدت و ادعاهای بی‌پشتوانه! / چند و چون انتصاب فرماندار بویراحمد

مانند همیشه بعد از این انتصاب، شاهد یک حرکت کلیشه‌ای تکراری بودیم و آن نیز فعالیت ناتوی رسانه‌ای ندای وحدت و تلاش برای رفع شبهه این انتصاب از حلقه سنتی اصولگرایی، اعطای القابی چون مغز متفکر ندای وحدت، برنامه ریز، غیر هدایتخواه‌یی، و... بوده تا اولا بدنه عمومی ندای وحدت و سپس افکار عمومی را قانع کنند

افتونیوز – بالاخره طبق آنچه انتظار می رفت با تغییر دولت، روند تغییر مدیران ارشد استانی نیز سرعت گرفت. اما آنچه شاید برای بخش عمده ای از مخاطبین و شاید عامه سیاسیون مبهم و حتی مشتبه باشد نوع و جهت‌گیری انتصاب سیاسی فرماندار جوان جدید باشد؛ انتصابی که شاید قاعده بازی در انتخاب مدیر کل آموزش و پرورش را نیز تغییر دهد (به جهت یکسان بودن منطقه جغرافیایی و طایفه‌ای).

بر خلاف تصور عامه سیاسیون این انتصاب بیش از آنکه مرتبط و هدفمند با نماینده محترم شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون باشد، بیشتر به مشاور ویژه وی یعنی «آرمان بیگلری» و سابقه دوستی تنگاتنگ با «شهرام مهدوی» در مجموعه بسیج و تشکل‌های دانشجویی بر می‌گردد و البته نمی‌توان رویکرد عام وزیر کشور در استفاده از نظامیان هم قطار خود در وزارت کشور را نادیده گفت. بنابراین برخلاف ادعای برخی سایت‌های محلی، فرماندار جدید سابقه ارتباط سیاسی با ندای وحدت نداشت؛ چرا که مرور جلسات، برنامه‌ها، سخنرانی‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و دیگر اقدامات ندای وحدت نشان می‌دهد که فرماندار جوان کنونی به سبب شغل خاص وی (سپاه پاسداران)- قطعا نمی‌توانست و در آینده هم نخواهد توانست فعالیت و جهت‌گیری چشمگیر انتخاباتی داشته باشد. کما اینکه در انتخابات مجلس گذشته که ماحصل آن پیروزی «مهدی روشنفکر» بود نیز هیچگونه حضور و نقشی نداشت و شاید همین سابقه غیرسیاسی نیز به انتخاب و انتصاب وی کمک کرد؛ البته وی تلاش نمود در روز معارفه اشاره‌ای ولو کوچک به نماینده بویراحمد داشته باشد که فورا با تذکرات سخت و صریح استاندار در جاهای مختلف مواجه شد.

از طرفی رصد فعالیت‌های سیاسی این جریان در چندسال اخیر، معرفی لیدرها و فعالین بارز این جریان در سطح این سه شهرستان، هیچگاه ما نام و نشانی از «مهدوی» نیافتیم. حال چرا طبق سنت مرسوم چند دهه گذشته در بویراحمد که همیشه لیدرها و افراد بارز جریان پیروز و یا منتسبان به نماینده پیروز انتخابات، سکان جایگاه‌های ارشد در سطح استان و حتی شهرستان را به دست می‌گرفتند ولی هیچکدام از آن لیدرهای معروف چنین سکانی را به دست نگرفتند دلایل مختلفی قابل ذکر است؛ شاید عدم توانایی نماینده بویراحمد در معرفی و انتصاب این لیدرها و فعالین بارز سیاسی، شاید عدم علاقه شخصی وی برای برجسته نمودن افراد در ندای وحدت، شاید کوته‌نظری و حسادت‌های خاص سیاسی، و شاید حلقه تنگ مشاورین با علایق خاص که گرداگرد نماینده بعد از پیروزی همه امور را قبضه کردند.

تردیدی نیست که مثلث مشورتی کنونی، همان لایه سوم از اردوگاه مشهور به طیف هدایت‌خواه هستند که ماحصل مشاوره‌های آنان، انتصاباتی با چنین رویکرد فکری خواهد بود.

مانند همیشه بعد از این انتصاب، شاهد یک حرکت کلیشه‌ای تکراری بودیم و آن نیز فعالیت ناتوی رسانه‌ای ندای وحدت و تلاش برای رفع شبهه این انتصاب از حلقه سنتی اصولگرایی، اعطای القابی چون مغز متفکر ندای وحدت، برنامه ریز، غیر هدایتخواه‌یی، و… بوده تا اولا بدنه عمومی ندای وحدت و سپس افکار عمومی را قانع کنند – که البته هیچگاه قانع نخواهند شد- که نماینده بویراحمد عامل اصلی چنین انتصابی بوده است. اما رصد همیشگی ما از این جریان نشان می‌دهد که اصلا اینگونه نبوده و برنامه‌ریزان اصلی این جریان در چندسال اخیر افراد دیگری بوده که حداقل الان دچار انزوا و عزلت شده‌اند.

به چندین عبارت استاندار در روز معارفه خطاب به فرماندار جدید بویراحمد دقت کنید:
«وابسته به هیچ قوم و گروهی نیستید. وابسته به هیچ گروه سیاسی نیستید» یا در جایی دیگر و با عبارتی نیمه صریح می‌گوید: «اشتباه نکنید، شما منت‌دار هیچ فردی هم نیستید» و در پایان با صراحت تمام می‌گوید: «با نماینده محترم تعامل داشته باشید. اما شما در مقابل دولت موظفید». این همان ناتوی رسانه‌ای است که مضحکانه تلاش کرد ابتدا انتصاب استاندار، و سپس انتصاب معاونت سیاسی و در مراحل بعدی انتصاب رییس دانشگاه یاسوج و در مراحل بعد ریاست جهاد کشاورزی را به درایت و خلاقیت مهدی روشنفکر منتسب کند درحالیکه همه ما امروزه حداقل می‌دانیم که ریاست دانشگاه یاسوج، جهاد کشاورزی، و یا معاونت سیاسی ناشی از درایت و البته تصمیمات قاطع و سریع نماینده کهگیلویه بوده است.

همه عبارات فوق، سوابق سیاسی و دیگر مسایل را کنار هم بگذارید تا به این نتیجه قطعی برسید که استراتژی دایم حلقه مشاوران ندای وحدت (دایه بهتر از مادر) می‌باشد و البته این استراتژی کاملا نخ نما و محکوم به شکست است؛ شکستی که قراین و شواهد آن در معرفی مدیر کل صمت، فرماندار دنا، مدیر کل راهداری، مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاونت عمرانی استاندار و… رخ نمایاند که هنوز در ایهام و ابهام است؛ پیش‌بینی نزدیک به یقین این است که نماینده بویراحمد در انتصاب این مناصب نیز دچار ناکامی شده و یا اینکه به یک نیروی درجه دوم و حتی سوم رضایت داده و شایدم در هنگام انتصاب یک نیروی غیرمرتبط جریانی، به همان استراتژی دایه بهتر از مادر چنگ زند. حال چرا جریان موسوم به ندای وحدت با آن انسجام و پتانسیل به ناگهه رو به افول گرایید و این افول منجر به ظهور کدام جریان سیاسی در بویراحمد خواهد شد، از حوصله این بحث خارج است اما قطعا چنین خواهد شد؛ این خط و این نشان!!!!