سرنوشت قمه‌کشان آزمون استخدامی مارگون به کجا رسید؟!

داوطلبین متخلف مربوط به آزمون مارگون ادعا میکنند نمیدانستیم مارگون از شهرستان مرکز یعنی شهرستان بویراحمد جدا شده و تیک بومی را در روز ویرایش ثبت‌نام زده‌ایم در حالی در بخشنامه به صراحت تاکید شده بود شهرستان مرکز استان‌ها، یعنی شهرستان بویراحمد، اصلا سهمیه ندارد

سکوت و عدم برخورد نهادهای امنیتی، نظارتی و استاندار در مقابل متخلفان آزمون استخدامی مارگون اگر خیانت نیست؟ پس چیست؟

در هشتمین آزمون استخدامی فراگیر دستگاههای دولتی و اجرایی تخلفات گسترده‌ای در مراحل مختلف ثبت نام، بررسی مدارک و مصاحبه توسط برخی داوطلبین و اشتباهات سهوی یا تعمدی عوامل اجرایی، به صورت شگفت‌آور و تاسف باری صورت گرفته که ریشه اصلی تمام این قمه کشی‌های خیابانی و اسیب‌های اجتماعی، در حقیقت قمه کشی علیه شایسته سالاری و عدالت محوری در گزینش‌ نیروهای استخدامی‌ست انجا که اربده‌کشان و اراذل کتشلواری اداری با قمه کشی علیه شایسته سالاری و عدالت‌محوری، افسار مسئولیت‌ها و مشاغل مختلف را به افرادی میسپارند که در انجام کوچکترین کارها و مشاغل ناتوانند و همین افراد متخلف و بی کفایت، با سوختن فرصت‌ها و هدر دادن منابع و خیانت‌های متعدد درون سازمانی، یکی از عوامل اصلی، هل دادن جامعه به باتلاق اسیب‌های اجتماعی‌ بوده است. از دادستان محترم، امام جمعه، استاندار محترم، نناینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی، نماینده محترم مردم در مجلس خبرگان، حفاظت اطلاعات سپاه، اداره اطلاعات و فرمانده نیروی‌ انتظامی استان خواهشمندیم برای اثبات صداقت و عدالت‌طلبی شما و عزم شما برای مقابله با ریشه‌های اتفاقات اخیر و قمه کشی‌های خیابانی، ضمن مطالعه مواردی که در ادامه عنوان میگردد تحقیق و بررسی نمایید و در صورت راستی ازمایی، در صورت اجازه ورود به این موضوع در جهت ابطال مصاحبه این آزمون و دعوت مجدد از سه برابر ظرفیت افراد مورد نیاز اقدام نمایید و با معرفی داوطلبین متخلف به قوه قضاییه به دلیل تحویل استشهاد غیر‌واقع مبنی بر بومی بودن ان‌ها از شهرستان‌ مارگون و برخورد قاطع با عوامل اجرایی که به صورت سهوی یا تعمدی در این تخلفات سهیم بودند و کسانی ‌که برای این افراد در نیروی انتظامی شهرستان مارگون استشهاد صادر کرده‌اند اقدامات لازم را مبذول فرمایید.
و نتیجه ان را به مردم اعلام کنید و در صورت عدم برخورد قاطع با متخلفین، خواهشا دیگر ادعای فساد ستیزی، اقتدار، عدالت‌طلبی نکنید.

و اما بعد:

۱- چند روز بعد از ثبت نام آزمون فراگیر دولتی در ۲۰ شهریور ماه سال ۱۳۹۹، سازمان سنجش از اِعمال شرایط بومی‌گزینی بر اساس مصوبه ۱۶ شهریور ماه مجلس شورای اسلامی خبر داد و داوطلبان را به ویرایش ثبت نام در ۲۹ مهرماه تا دوم آبان ماه فراخواندند تا بر اساس متن مصوبه بومی‌گزینی مورخ ۹۹/۰۶/۱۶ مجلس شورای اسلامی که طرح اولیه آن در مجلس دهم در تاریخ ۱۳۹۸/۱۱/۰۷ به تصویب رسید و به شورای نگهبان ارسال شد و شورای نگهبان در تاریخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ با ذکر اشکالاتی آن را مغایر با بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی و تبعیض‌آمیز دانست و آن را جهت اصلاح شروط بومی بودن، به مجلس برگشت داد.
در مجلس یازدهم، اصلاحاتی در مفاد قانون مذکور صورت گرفت و ده سال سکونت با شرط ساکن بودن به موارد بومی بودن افراد اضافه و شورای نگهبان در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۰۲ آن را تصویب کرد تا قانون بومی بودن افراد در استخدامی دستگاه‌های اجرایی برای ماندگاری نیروها نهایی شود و به شهرستان‌های غیر مرکز سهمیه ۴۰ درصد بومی داده شود و شهرستان مرکز استان‌ها بدون سهمیه در نظر گرفته شدند یعنی در شهرستان‌های مرکز از همان نمره کتبی برای نمره نهایی استفاده میشد یعنی ضریب ۱ و بدون تغییر شدن نمره کتبی!! مثلا در استان کهگیلویه و بویراحمد به بومیان تمام شهرستان‌های استان اگر در همان شهرستان قصد اشتغال داشته باشند ۴۰٪ سهمیه داده میشود و نمره کتبی این افراد در ضریب ۱.۴۰ ضرب میگردید اما به کسانی در شهرستان بویراحمد قصد اشتغال داشتند ضریبی تعلق نمیگرفت و همان نمره کتبی داوطلب اعلام میشد. یعنی نه تنها داوطلبین مقیم شهرستان بویراحمد بلکه از هر جای کشور برای شغلی در شهرستان بویراحمد ثبت‌نام میکردید همان نمره کتبی ازمون به عنوان نمره نهایی اعلام میشد.

۲- در آزمون اخیر در استان کهگیلویه و بویرحمد، متاسفانه تخلفات گسترده صورت گرفته و عده‌ای با وجود بومی نبودن به هر طریقی خود را بومی شهرستان مارگون معرفی کرده‌اند و از فیلترهای مختلف به راحتی عبور کردند و حتی در مصاحبه نیز شرکت کرده‌اند و قبول نهایی ازمون از طریق سازمان سنجش شده‌اند تا به گزینش معرفی شوند و انجا بعد از پیگیری داوطلبین، گرفتار شده‌اند!!! به عنوان مثال در دو ردیف شغلی کارشناس توسعه امور شهری روستایی شهرستان جدید تاسیس مارگون!!( در شهرستان مارگون اکثریت افراد قبولی برای وزارت کشور با مشکل برخورد کرده‌اند و چند ماه در گزینش استانداری به دلیل بالا رفتن حجم اعتراضات این شهرستان و تخلفات و ابهامات، این ازمون بلاتکلیف مانده و حقوق بسیاری از افرادی که میتوانستند در مصاحبه شرکت کنند و حتی کسانی که در مصاحبه حضور داشتند و از تخلف رقیب خویش بی اطلاع بودند و به دلیل نمره بالا رقیب ناامید بودند ضایع گردیده است.)

۳- در آزمون تخلفاتی صورت گرفته، تعمدی یا سهوی!!! که در هر صورت باید با خاطیان برخورد قاطع گردد!! و مردم از طریق رسانه‌ها در جریان میزان اقتدار و درایت نهادهای نظارتی و قضایی قرار گیرند. به ویژه وقتی برخی افراد، تعمدا و با اختیار و اگاهی کامل به تخلف، در گرفتن استشهاد بومی از دو شهرستان دنا و مارگون تخلف کرده‌اند. مثلا طرف در ویرایش ثبت‌نام تیک بومی را زده و از سهمیه نجومی ۴۰ درصد استفاده کرده و از رتبه مثلا ۳۰ در کتبی به رتبه یک رسیده و در هنگام تحویل مدارک نیز به چه طریق؟ خدا میداند!! به نقل از برخی کارکنان استانداری، گویا استشهاد از فلان پاسگاه مارگون گرفته‌اند که بومی مارگون می‌باشد و سهمیه ایشان لحاظ گردیده‌است.

۳- باید از مجموعه عوامل اجرایی استانداری پرسید بعد از قبولی برخی داوطلبین در مرحله اول، چرا در هنگام بررسی مدارک به این موضوع بسیار مهم توجه نشده و استعلام لازم را نگرفته‌اند تا اینگونه برخی از افراد غیر بومی، با تخلف اشکار، از سهمیه ۴۰٪بومی استفاده کرده‌اند و از فیلتر بررسی مدارک به راحتی عبور کرده و در مصاحبه شرکت کرده‌اند. و در تخلفات این مرحله، نقش دستگاه اجرایی استانداری و نیروی انتظامی به چه اندازه بوده است؟

۴- بدتر اینکه برخی از این افراد در مصاحبه نیز پذیرفته شده‌اند و از طریق سایت سازمان سنجش به عنوان پذیرفته شده نهایی معرفی شدند و به گزینش استانداری معرفی شده‌اند اما در گزینش به دلیل اعتراضات داوطلبین و این تخلفات عجیب و سنگین، این پروسه متوقف شده و چندین ماه در حال بررسی هستند. اما تخلفاتی که شبیه یک معادله تک مجهولیست و ظرف مدت سه چهار روز، به راحتی قابل بررسی و پاسخگویی‌ست متاسفانه و البته فاجعه بار چند ماه بلاتکلیف مانده است. دقیقا معلوم نیست مراجع پاسخگویی با معادله چند مجمولی مواجه اند که اینگونه تعلل میکنند؟ و دقیقا به دنبال چه هستند!! شایعاتی به گوش میرسد که همان کارشناسان بررسی مدارک استانداری برای اینکه تخلفات و اشتباهات خویش را توجیه کنند در گزارشات مربوط به داوطلبین متخلف، توجیهات مضحکانه‌ای ذکر کرده اند که باید این شایعه مورد بررسی قرار بگیرد!!

۵- باید ابتدا از عومل استانداری سوال شود در هنگام بررسی مدارک بعد از قبولی مرحله اول و آزمون کتبی، که داوطلبین مدارک خود را به استانداری ارائه داده‌اند از انان مدرکی دال بر بومی بودن تحویل گرفته شده؟ اگر تحویل گرفته شده ایا مدرکی مبنی بر متولد بودن در مارگون تحویل داده شده یا استشهادی مبنی بر ساکن بودن در زمان ثبت نام و ده سال سکونت در شهرستان مارگون یا دنا ارائه داده‌اند؟ باید مشخص شود کدام دستگاه، نهاد و مسئولی چنین تخلفی را مرتکب شده و گواهی بومی بودن به این افراد داده‌اند؟؟ باید حداقل رسانه ها در جریان برخورد با این افراد قرار بگیرند.( دقت گردد همان استشهاد ده سال سکونت تنها به شرطی قابل پذیرش است که زمان ابلاغ این بخشنامه یعنی نیمه دوم سال ۹۹ نیز ساکن ان منطقه باشند پس اگر شخصی حتی ۳۰ سال ساکن مارگون باشد و هم‌اکنون ساکن مارگون نباشد بازم بومی محسوب نمیگردد)

۶- دعوت از افراد متخلف به مصاحبه باعث شد داوطلبان دیگری در آزمون و به ویژه از شهرستان مارگون که میتوانستند در مصاحبه شرکت کنند به مصاحبه دعوت نشوند مثلا در فلان ردیف شغلی که قرار بود یک نفر پذیرفته شود و از ۳ نفر دعوت به مصاحبه گردید و الان مشخص شده یک نفر یا دو نفر از ان سه نفر دعوت شده تخلف کردند و نفرات چهارم یا پنجم یا ششم، هر کدام میتوانستند و حقشان بود به مصاحبه دعوت شوند متاسفانه دعوت نشدند و حقوق این افراد به طرز عجیب و تاسف باری ضایع گردیده است!! چه کسانی باید پاسخگوی این خیانت بزرگ باشند؟؟ و ایا متخلفان فکر کرده اند حق این داوطلبین مظلوم چه روزگاری را برای خانوادا های ان‌ها رقم خواهد زد؟؟

۷- این تخلف انچنان در رتبه برخی افراد میتواند تاثیر گذار باشد که مثلا نفر ۱۰ یا حتی نفر۱۰۰ یک ازمون کتبی در فلان ردیف شغلی و غیر بومی با کسب سهمیه ۴۰ ٪ بومی مارگون و دنا به عنوان نفر اول معرفی گردد. مثلا اگر ۱۰۰نفر نمره ان‌ها از ۲۶ تا ۳۱باشد شخصی با نمره ۲۵.۵ با کسب سهمیه ۴۰ درصد بومی از تمام ۱۰۰نفر سبقت گرفته وبا نمره تقریبا ۳۵ به عنوان نفر اول معرفی میگردد. به همین راحتی!!!!!

۸- داوطلبین متخلف مربوط به ازمون مارگون ادعا میکنند نمیدانستیم مارگون از شهرستان مرکز یعنی شهرستان بویراحمد جدا شده و تیک بومی را در روز ویرایش ثبت‌نام زده‌ایم در حالی در بخشنامه به صراحت تاکید شده بود شهرستان مرکز استان‌ها، یعنی شهرستان بویراحمد، اصلا سهمیه ندارد و ضریب شهرستان مرکز ۱ بود یعنی همان ‌نمره کتبی داوطلب اعلام میشد نه در ۱.۴ ضرب گردد!! این یکی از تناقض گویی این افراد به ظاهر زیرک است! باید از این افراد پرسید چگونه متاقضیان اشتغال در بخش‌های لوداب و کبگیان به این دلیل که از بخش‌های شهرستان بویراحمد هستند ضریبی به ان‌ها تعلق نگرفت و میدانستند تعلق نمیگیرد ولی شما فکر کرده اید مارگون جز بویراحمد است و ضریب تعلق میگیرد؟؟؟ قطعا چون میدانستید مارگون به عنوان یک شهرستان جدا شده و به امید همان ضریب نجومی تیک بومی را زده اید!!! و خیال میکردید نظارتی صورت نمیگیرد و به راحتی از فیلتر‌های نظارتی عبور خواهید کرد!!

۹- جناب اقای اکبر روشن ضمیر مدیر تحول اداری وزارت کشور، در نامه شماره ۸۹۹۳۱ در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۱۵خطاب به تمام استانداری های کشور به صراحت اعلام کرده است اگر تخلفی مبنی بر ادعای داوطلبین، در هر مرحله‌ای ثابت گردد سریعا داوطلب مورد نظر را در هر مرحله ای از ازمون از دیگر مراحل کنار بگذارید. ولی داوطلبین خاطی متاسفانه نه تنها به قول خودشان اشتباهی و سهوی در روز ثبت نام تیک بومی‌بودن مارگون را زده‌اند بلکه اشتباهی چشمشان احتمالا در خواب بوده و به شهرستان مارگون رفتند از پاسگاه استشهاد گرفته‌اند و برایشان تایید کرده‌اند ده سال ساکن این شهرستان بوده‌اند و همینک نیز انجا ساکن هستند!!
دقیقا نمیدانم بهانه ان دسته از داوطلبینی در شهرستان دنا همین تخلف کرده بودند چیست؟ ایا ان‌ها نیز ادعا میکنند نمیدانستیم دنا از بویراحمد جدا شده است؟؟؟
۱۰- اگر این افراد چنین تخلفاتی مرتکب نمی‌شدند و برخی داوطلبان که متأسفانه در مرحله اول از آنان نامی در نتایج برده نشد طبق قانون سه برابر ظرفیت، به مصاحبه دعوت می‌شدند احتمال داشت مثلاً در آزمونی که یک نفر اعلام نیاز شده بود و ۳ نفر دعوت به مصاحبه شده‌اند و امروز مشخص شده نفر اول تخلفی مرتکب شده نفرات بعدی که شرایط نفر سومی را با حذف نفرات متخلف داشته بودند به مصاحبه دعوت شوند و پذیرفته شده نهایی گردند. اما تخلف افراد و استفاده از سهمیه بومی، فرصت را از دیگر افراد که ممکن است حتی بومی شهرستان مارگون باشند را به ناحق گرفته است.

۱۱- برخی از کسانی که به مصاحبه دعوت شدند به دلیل نمره بالای متخلفین، در مرحله اول، نسبت به نتایج مصاحبه از نظر روانی ناامید بودند و خود را رد شده میدانستند چون احساس میکردند با وجود اختلاف امتیاز زیاد با نفر اول، قادر نخواهند بود در مصاحبه از ایشان پیشی بگیرند و بنابر این احتمالا تلاشی نکرده‌اند و امروز مشخص گردیده نفر اول با ان امتیاز غصبی بالا متخلف بوده و نفرات دوم و سومی که ناامید بودند با اختلاف ناچیز نسبت به همدیگه نفرات اول و دوم هستند!!! به این افراد نیز ظلم بزرگ گردیده است.

۱۲- امروز این بدبینی برای مردم و به ویژه داوطلبین به وجود آمده، وقتی در ردیف‌های شغلی مذکور در شهرستان دنا و مارگون (تقریبا اکثریت پذیرفته شدگان مارگون در ردیف‌های شغلی مربوط به وزارت کشور تخلف کرده‌اند) اینگونه کم کاری و تخلف تعمدی یا سهوی صورت گرفته و پذیرفته شدگان بدون اینکه بومی شهرستان‌ها به ویژه مارگون باشند از فیلترهای متعدد عبور کرده‌اند و از سهمیه بومی و ضریب نجومی ۱.۴۰ بهره برده‌اند چنین افرادی احتمال دارد در مراحل مصاحبه نیز توانسته‌ باشند کار بسیار راحت‌تری برای اعمال نفوذ و تخلف داشته باشند یا در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن، اگر ما فرض را بر کم‌کاری سهوی مسئولان ذیربط در استانداری بگذاریم چنین افراد مسئولی که اینگونه ساده لوحانه، کلاه سرشان رفته و اکثریت داوطلبین پذیرفته شده مارگون ان‌‌ها را دور زده‌اند در برگزاری مصاحبه نیز شاید سهواً ، اشتباهات و کم‌کاری داشته‌اند. و این مورد ایجاب میکند در صورت اشکار شدن تخلفات، طبق قانون، مصاحبه این ردیف‌ها باطل و مجدد از افرادی که باید دعوت میشدند و دعوت به مصاحبه نگردیده‌اند دعوت گردد. تا در یک محیط برابر با همدیگه به رقابت بپردازند.

۱۳- متاسفانه تخلفات تا قبل از ارائه استشهاد، یعنی فقط در زمان ثبت‌نام میتواند سهوی قلمداد شود که ملاک و مرجع برخورد با همان اشتباهات سهوی، مفاد دفترچه ازمون و اطلاعیه‌های سازمان سجنش می‌باشد!! اما هنگامی داوطلبی تعمدی اقدام به تهیه و ارائه استشهاد بومی از شهرستان‌ها نموده که در ان ساکن نیست و از تخلف خویش اگاهی کامل داشته، باید به دستگاه قضا برای محاکمه معرفی گردد.

لذا از عزیزان امنیتی، نظارتی و قضایی که در ابتدای مطلب نام برده شده است خواهشمندیم اگر واقعا برای حقوق مردم و به ویژه افراد شایسته، ارزش قائلید
با قاطعیت با این قمه‌کش‌های اداری کت شلواری برخورد کنید و نتیجه برخورد خود را به مردم اعلام کنید. و اگر در انجام این کار کوتاهی کردید قطعا بدون ذره ای مصلحت اندیشی از طریق همین رسانه به مردم خواهیم گفت صحبت‌های نهادهای نظارتی ، امنیتی و قضایی استان برای مبارزه با فساد و بی بندباری شعاری بیش نیست.

جمعی از داوطلبین آزمون استخدامی فراگیر مرحله هشتم شهرستان مارگون