جنس بازدید استاندار چیست؟ نمایشی و فرمایشی یا عملیاتی و راهبردی؟

امیدواریم که مردم نتیجه این بازدید را در یک برهه زمانی معین در خصوص طرح‌های ذکر شده ببینند و در ماه‌های آتی باید دید آیا بازدیدهای استاندار از جنس نمایشی و فرمایشی یا عملیاتی و راهبردی هستند؟

اَفتونیوز _ سید محمد قاضی نیا در یادداشتی نوشت: لیشتر و خیرآباد منطقه ای از دیار شهرستان گچساران دارای پتانسیل های مختلف در حوزه های نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه، کشاورزی، آب و گردشگریست که کمتر منطقه ای در استان همه این ظرفیت ها را یکجا با هم داشته باشد.
چاه های متعدد نفت و گاز در نزدیکی روستاها موجبات مشکلات متعدد از جمله مشکلات در زمینه سلامتی مردم این دیار را فراهم ساخته است اما این مردم از بسیاری از خدمات در محرومیت به سر میبرند.
جناب استاندار، دیار لیشتر و خیرآباد با توجه به ظرفیت های فراوان نیازمند کار جهادی، برنامه ریزی و کار عملیاتیست و صرفا بازدید مردم گچساران را اقنا نمی کند.
در ادامه به پروژه های روی زمین مانده از قبل دیار لیشتر و خیرآباد که می توانست امروز بعد از سالها این دیار را از قطب های اقتصادی جنوب نماید اشاره می شود:
۱. پترو پالایشگاه بنزین که مجوزات آن از محیط زیست، مجوز زمین از منابع طبیعی، صنعت و معدن، مجوز خوراک از وزارت نفت، مجوز آب از سد کوثر و غیره اخذ شد امروز بعد از یک دهه هیچ آثاری از آن جز یک زمین خالی دیده نمی شود. در دیداری که نماینده شهرستان های گچساران و باشت و فرماندار کنونی از این طرح داشتند به مردم این دیار قول پیگیری طرح برای عملیاتی نمودن این پروژه مهم را دادند و تقسیم کار کردند.
۲. در حوزه شبکه آبیاری برای توسعه بخش کشاورزی، تکمیل شبکه اصلی لیشتر در حدود ۹۵ درصد و شبکه فرعی در حدود ۶۰ درصد پیشرفت داشتند که این طرح بعد از سالها هنوز به اتمام نرسیده اند.
طرح آبیاری آبرزی و تنگ انگشترک تاکنون حدود ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
۳. تبدیل دهستان لیشتر به بخش که از سالها قبل مطرح بوده است
۴. شهرک صنعتی خیرآباد که مجوزات آن اخذ و زمین مربوطه اختصاص یافت و میتوانست به دلیل نزدیکی به شهرهای همجوار با استان های دیگر قطب صادرات باشد.
۵. شهرک دامپروری در خیرآباد که زمین آن در حدود ۴۰ هکتار اختصاص یافت اما تا کنون هیچ اقدام عملیاتی صورت نگرفت
۶. سد خاکی سعادت آباد در حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشته است
۷. طرح نیروگاه سیکل ترکیبی که در اواخر دهه ۸۰ مجوزات آن اخذ گردید تا کنون هیچ آثاری از آن وجود ندارد.
۸. سد خاکی آبکل که فقط در حد تصویب از سالهای قبل تاکنون مانده است.
۹. مرمت آثار باستانی شامل گنبد لیشتر، چهار طاقی، پل خیرآباد و همچنین احداث جاده مناسب برای آبشار کیوان
۱۰. کارخانه مواد لبنی و بستنی سعادت آباد لیشتر که در ۱۱ سال پیش مجوز گرفت ولی هیج سرانجامی نیافت
۱۱.نیروگاه خورشیدی در سعادت آباد لیشتر که ۸ سال از صدور مجوز آن می گذرد ولی سرمایه گذار حمایت نشد
۱۲. کارخانه گچ در منطقه سعادت آباد که بهترین و با کیفیت ترین ذخایر گچ کشور را دارا می باشد و ۳۵ است به حال خود رها شده
۱۳. عدم تعیین تکلیف بیش از ۲۰۰۰ هکتار اراضی مستعد کشاورزی که مالک آن کشاورزان منطقه اند و لیکن به دلیل مشکلات مرزی با خوزستان دیم مانده اند
اما برخی طرح های کلیدی از حوزه گچساران و باشت که مردم این دیار به عنوان مطالبه دارند شامل موارد زیر هستند:
۱. منطقه ویژه اقتصادی که تاکنون در حد یک مصوبه و مجوز مانده است

۲. طرح ایجاد پایانه صادراتی برای رونق تولید و صادرات
۳. پیگیری سهم آلاینده ها به منطق مجاور تاسیسات
۴. پیگیری حذف آلاینده های نفت و گاز منطقه
۵. برنامه ریزی و جذب و ارائه تسهیلات برای رونق اشتغال خانگی در یک بازه زمانی در سطح گسترده
۶. شهرک صنعتی چهاربیشه نخستین شهرک صنعتی استان که تار عنکبوت کارخانه های آن فعلا میزبان مسولان است
۷. تونل دیل که هنوز وضعیت آن مشخص نیست
۸. عدم وجود مراکز خرید محصولات کشاورزی، سردخانه مواد غذایی، کمبود ادوات کشاورزی در لیشتر و خیرآباد علی رغم وجود ۷۰۰۰ هکتار زمین(حتی یک کمباین در این مناطق وجود ندارد)
جناب استاندار مردم دیار گچساران و منطقه لیشتر و خیرآباد انتظار دیدن ارائه برنامه عملیاتی در یک بازه زمانی، نتایج پیگیری ها، کلنگ زنی طرح ها و محدودیت و بهره برداری طرح ها هستند وگرنه دیگران هم آمدند بازدید کردند و رفتند.
اگر به آمارهای توسعه در یک دهه اخیر نگاهی بیندازید میبینیم که در ابعاد مختلف توسعه آمارهای قبل قبول و مساعدی به چشم نمی آید. دلایل آن را بهتر از بنده و سایر عزیزان و همشهریان که عمده آن شامل تقابلات قومی و طائفه ای است ، میدانید.
در این دید و بازدید ها مردم منتظر هستند برنامه عملیاتی، شروع به کار، اختصاص اعتبار و هر آنچه در خصوص طرح های راکد مانده یا مورد انتظار و به حق مردم گچساران و منطقه لیشتر و خیرآباد است را از زبان شما و تیم مدیریتی بشنوند.
امیدواریم که مردم نتیجه این بازدید را در یک برهه زمانی معین در خصوص طرح های ذکر شده ببینند و در ماه های آتی باید دید آیا بازدیدهای استاندار از جنس نمایشی و فرمایشی یا عملیاتی و راهبردی هستند؟