« بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ »

از منظر قرآن اصلاح‌گران اجتماعى، داراى اندیشه و بصیرت در امور هستند و اموری را در می‌یابند و می‌بینند که دیگران از آن غافل هستند. این گونه است که روشنفکران واقعی، مصلحان واقعی هستند که از هر گونه نابهنجاری و فساد، آگاه و برنامه‌ای برای اصلاح آن مد نظر دارند.
چنانچه خواسته‌ها و اهداف خود را نشناسیم، کشتی بدون سکانی خواهیم بود که در اوج مثبت‌اندیشی، همواره مسیر خود را دگرگون می‌کنیم.

دوراهی انتخاب و مهندسی کردن انتخابات توسط شاخص اصولگرایان در انتخابات سال ۹۴ موجب شد بخشی از فعالان سیاسی جبهه اصلاحات به عملکرد شورای تصمیم‌گیرنده انتقاد کنند، بلکه بخشی از جامعه نیز به آن واکنش نشان داد و برای فرار از شکست تن به انتخابی دیگر دادند. لذا اصلاح طلبان در دو جبهه در ماراتون انتخابات در کنار سایر رقبا مقابل یکدیگر به رقابت پرداختند و البته با توجه به رد صلاحیت کاندیدای شاخص اصلاح طلبان و مهندسی شکل گرفته توسط جریان اصولگرایی در شهرستان های بویراحمد و دنا جریان موسوم به اصولگرایان با ” نه” مردم مواجه شدند.

اصلاح طلبان در این برهه از فرصت های باقی مانده نیازمند پوست اندازی جدیدی هستند و وحدت چشم گیری را برای بقاء در جریانات حزبی و سیاسی به وجود آورند و قطعا این وحدت شکل خواهد گرفت.زمزمه‌هایی در روند تصمیم گیری اصلاح طلبان شنیده می‌شود و باعث تزلزل در اردوگاه های جریان هایی موسوم به ۱- فقط جریان، جریانی که فاقد تشکیلات سیاسی است و برای مردم صورتی خنثی و شناخته شده است۲- جریان اصولگرایی و ۳_مستقلین شده است.

باید گفت که عملکرد شورای عالی که تشکل تصمیم گیرنده در جریان اصلاحات است، می بایست با یک عزم جزم و رضایت بخش در روند تصمیم گیری برای اجماع گسترده و اتفاق نظر بر سر یک کاندیدای اصلاح طلب، اصلاحاتی را اعمال نمایند. در این مجموعه باید تغییراتی ایجاد شود و نباید با این روند وارد انتخابات مجلس یازدهم شد.

با این وجود هرچه بیشتر به ایام انتخابات مجلس یازدهم نزدیک می‌شویم، بایست از نگرانی ها کاست و در میان فعالان این جبهه روز به روز روحیه ی اتحاد و موفقیت و پیروزی بیشتر شود. جبهه ی اصلاحات نیازمند تغییر در روند تصمیم‌گیری است.  ترمیم یا حتی تغییر ساختار جریان تصمیم گیری در مجموعه جبهه ی اصلاحات باید دنبال شود. چرا که این نیاز احساس می شود و آنهم برای انشقاق به وجود آمده در انتخابات گذشته بوده است.

بخش قابل توجهی از جریان اصلاحات متوجه شده اند که نتیجه انتخابشان در دور گذشته انتخابات نتیجه سردرگمی بوده است و منتخب، بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی نه تنها هیچ گامی در راستای وعده‌های اصلاح طلبان شاخص برنداشت بلکه از نیروهای خنثی و جریان های رقیب جبهه ی اصلاحات در مدیریت های سازمانی و شهرستانی بدون در نظر گرفتن خرد گرایی جمعی استفاده کرده است و ماحصلش پاکسازی اصلاحات در سیستم اجرایی شهرستانهای بویراحمد و دنا می باشد. این را از کمرنگ شدن نقش اصلاح طلبان واقعی در ادارات و یا انتخاب استانداران این استان می توان مشاهده کرد.»

بنظر می رسد جبهه ی اصلاحات نیازمند یک خانه تکانی است تا از این حالت دوگانه خارج شود. زیرا روند فعلی در شان و منزلت جبهه اصلاحات نیست.»
جبهه ی اصلاحات میثاقنامه‌ای دارد و می بایست با توجه به اتفاق نظر اکثریت اعضاء حاضر و متغیر در آینده در میثاقنامه با وحدتی که مجدد شکل خواهد گرفت تمکین نمایند.
مجموع اینها نتیجه همین روند اشتباه تصمیم گیری گذشته بر سر دوراهی ها در جبهه ی اصلاحات است که لازم است با توجه به نزدیک شدن انتخابات مجلس آن را رفع نمایند.  شورای تصمیم گیرنده جبهه ی اصلاحات بایست مجموعه ای متشکل از افراد که نماینده احزاب هستند و موی سپید کرده های جبهه ی اصلاحات تشکیل شوند، چرا که به مراتب شرایط بهتری پیدا می کنند و خروجی آن هم مفیدتر خواهد بود»
بی توجهی به احزاب به جبهه ی اصلاحات ضربه می‌زند.
برای ایجاد اجماع و اتحاد در میان اصلاح‌طلبان حوزه انتخابیه شهرستانهای بویراحمد و دنا می بایست تلاش کرد « همه ی ایرادات و نواقصات می بایست مرتفع و مورد توجه قرار گیرد و بی توجه‌ی به آنها موجب می‌شود به وحدت اصلاح‌طلبان خدشه وارد شود. لذا روند تصمیم گیری که از گذشته اجرایی می‌شد باید اصلاح یا تغییر داده شود.»
جبهه ی سراسر وحدت اصلاح طلبان باید به گونه‌ای عمل کنند که کمترین انتقادها به روند تصمیم‌گیریشان از سوی افکار عمومی مطرح شود. نباید دوباره به سمتی رفت که مانند انتخابات گذشته که تصمیمات شورای عالی بسیار مورد انتقاد مردم و فعالان اصلاح‌طلب قرار گرفت، تکرار شود و باید به صورت ریشه‌ای آنها را مورد بررسی قرار دهیم و به اجماع برسیم. واقعیت این است که هنوز هم ناراحتی‌های زیادی درباره این مسئله میان مردم وجود دارد و انتخابات مجلس سال ۹۸ فرصت مناسبی برای جبران آن است و باید بار دیگر به نوعی عمل کنیم که دوباره رضایت و اعتماد عمومی را جلب نماییم هر آنچه که ملت هنوز که هنوز است دل و روزنه امیدشان را به تصمیمات واحد جبهه ی اصلاحات سپرده اند. گذشته نبایست ادامه و تکرار شود و چرا که تکرار روند گذشته می تواند موجب فاصله گرفتن مردم با جریان اصلاحات شود.»
الان نیاز داریم نوعی عدالت و مساوات را در روند تصمیم‌گیری اعمال نماییم و اجازه ندهیم برخی مسائل باعث انشقاق مجدد گردد. برای اتحاد و همبستگی فرصت ها را غنیمت بدانیم و به گذشته بر نگردیم.
زیباترین اندیشه ها و خلق بهترین ها در جهت منافع ملت با تغییرات شکل می گیرد.
**اندیشه دیگری، برادر خوب ست
همدردی و یاوری، برادر خوب ست
یادت نرود دو نیمه یک سیبیم
تمرین برادری، برادر! خوب ست**

 *فعال سیاسی اجتماعی