یادداشت دریافتی مخاطبان؛


۱۲ دلیل برای چهار دهه حضور موحد در انتخابات مجلس

بعداز اظهار نظر مرحوم ایت الله امیر احمد تقوی مقدم دیگر هیچ حجت شرعی وعقلایی برای حمایت از جناب موحد درانتخابات مجلس شورای اسلامی وجود ندارد

۱۲ دلیل برای چهار دهه حضور موحد در انتخابات مجلس

اَفتونیوز| یادداشت مخاطبان: سید محمد موحد نماینده کنونی کهگیلویه بزرگ که چهار دهه و شش دوره به‌عنوان نماینده در مجلس شورای اسلامی حضور داشته است، حالا در اوج سراشیبی انتخاباتی قرار گرفته است. میل موحد به حضور در مجلس دلایل متعددی دارد که در این‌جا به برخی از مهمترین آنها اشاره می‌شود.

۱) موحد تمام آمال و آرزوهای سیاسی خود را فقط در انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌بیند. گویی برای او کنشگری سیاسی همین نمایندگی است.

۲) تیم قبیله‌گرای نزدیک به او که ۴۰ سال است با حضور موحد در مجلس، از رانت نمایندگی او استفاده کرده‌اند، می‌دانند بدون موحد، بسیاری از فرصت‌های سیاسی و اقتصادی را از دست می‌دهند، بنابراین او را تشویق می‌کنند که برای آخرین بار هم که شده در صحنه انتخابات بماند.

۳) جمعی از پیمانکاران اقتصادی و سیاسی در استان و خارج از آن، همیشه از حلقه‌های مشورتی موحد بوده‌اند. آن‌ها تصور می‌کنند بدون موحد شانس چندانی نخواهند داشت. شاید شک و شبهه‌های شیوه تأمین هزینه‌های انتخاباتی موحد ناشی از همین عامل باشد.

۴) برای شورای عشیره‌ای و منطقه‌ای که زیرمجموعه تیم سیاسی موحد هستند، تنها کرسی مجلس مهم است و کارآمدی و شایستگی، اهمیت چندانی ندارد. حضور موحد در مجلس تنها دلخوشی آنهاست.

۵) مدیران چینش‌شده قبیله‌ای شامل جمعی از فرمانداران و بخشداران، یکی از معاونت‌های استانداری، برخی از مدیران کل و مدیران شهرستان، می‌دانند ناف‌شان به ناف موحد وصل است و با انصراف یا عدم احرار صلاحیت موحد، دیگر جایگاهی در بدنه اجرایی نخواهند داشت.

۶) با وجود این‌که موحد یک دوره با بند عدم التزام عملی، رد صلاحیت شد، اما گویا از همین هم درس نگرفته است. اما او خوب می‌داند در صورت انصراف یا رد صلاحیت، دیگر هیچ جایگاهی در مدیریت کشور، استان و یا حتی احتمال حضور به‌عنوان امام جمعه در بخش‌های شهرستان را هم ندارد.

۷) موحد قاعده بازی کردن با احزاب سیاسی را به‌خوبی بلد است. در دوره‌ای از مرحوم هاشمی رفسنجانی حمایت می‌کند و در دوره دیگر از محمود احمدی‌نژاد. هنوز همراهی با روحانی تمام نشده که خود را دلبسته دولت رئیسی نشان می‌دهد. همزمانی تغییر رنگ سیاسی موحد با تغییر دولت‌ها شاید کلید درک علت حضور همیشگی‌اش در صحنه انتخابات باشد.

۸) نشست‌های مردمی موحد در طول ۴۰ سال، نشانی از برنامه‌های پارلمانی نداشته‌اند. وعده‌های توخالی او باعث شده مدیران سطوح مختلف استان احساس تکلیف چندانی نکنند. همین رفتار سیاسی موحد که خود را نه در قامت یک نماینده بلکه همچون یک مدیر اجرایی می‌بیند، بخش زیادی از علل عقب‌ماندگی کهگیلویه را تبیین می‌کند.

۹) موحد با وجود این‌که با کارمندی قوه قضائیه شروع کرد، ولی حالا بازنشسته شرکت نفت است. کسی چه می‌داند شاید او در کنار تحصیلات حوزوی، منهدسی نفت را نیز در دانشگاه آبادان تحصیل کرده باشد!

۱۰) رفتارشناسی موحد نشان می‌دهد میل به ماندن در قدرت آن‌قدر زیاد است که حتی اگر قانون کهولت سن در دوره‌های بعدی مجلس برداشته شود، او باز هم حاضر است در انتخابات شرکت کند.

۱۱) موحد می‌داند چگونه با وعده‌های نادرست، جایگاه مجلس را تحریف، و خدمات دولت‌ها را عملکرد خود معرفی کند. کافیست نگاهی به نطق‌های انتخاباتی او انداخت تا متوجه شد چگونه با نیازهای اساسی مردم بازی می‌کند، اما از آن‌طرف، به وظایف نظارتی نماینده مجلس توجهی نمی‌کند.

۱۲) موحد نه‌تنها جریان‌های سیاسی را دور زده بلکه نسبت به جایگاه روحانیت نیز وارونه عمل کرده است. شاهد این ماجرا توصیه‌های سال‌های پایانی حیات مرحوم آیت الله امیر احمد تقوی مقدم است. وقتی مرحوم تقوی از موحد فاصله گرفت، دیگر حجتی شرعی و تکلیف مشارکت سیاسی برای همراهی انتخاباتی با موحد وجود ندارد.

این مطلب از سری یادداشت مخاطبان است و انتشار آن به معنای رد یا تایید تمامی یا بخشی از محتوای آن نمی باشد، شما نیز می‌توانید با ارسال نظر و یادداشت خود این مطلب را تایید یا رد کنید.نظرات پس از تایید انتشار خواهند یافت
کاربر گرامی نظراتی که حاوی ناساز، افترا و هر گونه بی حرمتی باشند منتشر نخواهند شد.

ارسال نظر
نظرات ارسالی 4 نظر

 • 1 منصف 1402/11/30 20:17:1

  هیزم سوخته شمع ره منزل نشود باید افروخت چراغی که ضیاعی دارد موحد چون بختکی نامیمون برکالبد بیجان کهگیلویه بیمار چنبره زده ودیگر وقت آن رسیده تا دستان غیرتمند مردم ازآستین غفلت درایند و دست رد بر هیمنه اوبزنند

  پاسخ
 • 2 ناشناس 1402/6/30 13:25:31

  حضور مجدد موحد در عرصه قوه مققنه وهن نظام، به سُخره گرفتن عدالت و توهین به شعور سیاسی اهالی کهگیلویه است.

  پاسخ
 • 3 ناشناس 1402/6/30 13:25:26

  حضور مجدد موحد در عرصه قوه مققنه وهن نظام، به سُخره گرفتن عدالت و توهین به شعور سیاسی اهالی کهگیلویه است.

  پاسخ
 • 4 شهروند دهدشتی 1402/6/21 22:7:56

  متن نوشته ی ۱۲ بندی ، بیشتر شبیه شب نامه هایی می ماند که توسط افرادی بی بهره از سواد وادبیات سیاسی و از روی مثلاً غرض ورزی نگاشته شده است . به نظر بنده متن منتشره اینقدر سست واهی وخیال پردازی است که نیاز به نقد ندارد . لذا به جهت تسکین خاطر ، ‌و آرامش روحی وروانی نگارنده وهمفکرانش پیشنهاد می شود بصورت دست جمعی حضوراً یا طی درخواست کتبی از نماینده فعلی بخواهند که از نامزدی وحق خود دراین دوره مجلس صرف نظر کند. البته به شرطی که فرداصلحی که خصوصیات یک نماینده مردمی ، درد مردم داشتن ، هم‌تراز زندگی مردم بودن ، حسن سابقه نه به قول نگارنده پیمانکار وسرمایه دار وابسته ، فاقد ثروت باد آورده ، متعهد ، درخط ولایت ، متخصص ، بانفوذ ، کوخ نشین نه کاخ نشین ، سمند سوار نه لکسوس ولندکروزر سوار ، میلیون نر نه میلیاردر، رابه مردم شهرستان معرفی نمایید تا اگر مورد اقبال جمع واقع گردید بعنوان نماینده ی کهگیلویه ی بزرگ انتخاب گردد. . تشکر

  پاسخ
سایر اخبار
برگزدیدها