یادداشت
گفتگو و گزارش

سید محمد خاتمی: قانون اساسی نیاز به بازنگری دارد/اصلاح طلبان برای انتخابات آینده تعیین تکلیف کنند

در آستانه دوم خرداد، دبیر کل و اعضای شورای مرکزی حزب مردم سالاری با سید محمد خاتمی دیدار و گفتگو کردند.

سید محمد خاتمی: قانون اساسی نیاز به بازنگری دارد/اصلاح طلبان برای انتخابات آینده تعیین تکلیف کنند

اَفتونیوز|  این دیدار در آستانه ۱۱ ذیقعده مصادف با ولادت با سعادت علی ابن موسی الرضا علیه آلافُ التَّحِیَّهِ وَ الثَّناءِ و قبل از سانحه تلخ درگذشت رئیس جمهور و همراهان ایشان، صورت گرفت.

سید محمد خاتمی در این دیدار ضمن تبریک میلاد امام رضا(ع) و آرزوی سربلندی برای ملت ایران و آرزوی توفیق برای حزب مردم سالاری گفت: در اینکه قانون اساسی نیاز به بازنگری دارد حرفی نیست. گذشت زمان بطور طبیعی و تغییر شرایط و اقتضائات نسل‌ها، این نیاز را ایجاب می‌کند.

به گفته وی طبیعی است که هر پدیده بشری اگر می‌خواهد مفید و کارساز باشد باید ظرفیت نو شدن را داشته باشد و قانون اساسی هم از این امر مستثنی نیست. البته اینکه چگونه و در چه زمان بستگی دارد به دید و نیز تلقی‌ای که مردم بخصوص صاحب نظران دارند.

خاتمی تاکید کرد: رسماً هم سال‌ها پیش به بزرگان گوشزد کرده‌ام که قانون اساسی قطعاً نیاز به اصلاح دارد، ولی باید شرایطی باشد که به نام اصلاح، اصول و موازین خوب و قابل قبول آن هم به نفع یک بینش و جریان حذف نشود.

 

قانون اساسي ما نياز به بازنگري دارد اما بايد شرائط و اقتضائات  آنرا در نظر گرفت

خاتمی با تاکید بر نیاز به تقویت جمهوریت نظام خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی پیشنهاد من این است که انحراف‌هایی که در مسیر جامعه و حکمرانی و با توجه به آرمان‌های انقلاب و تلقی ویژه‌ای که مردم بخصوص اهل نظر از جمهوری اسلامی بودن نظام داشتند پیش آمده است و کم رنگ شدن حیثیت جمهوریت نظام و میداندار شدن نوعی تلقی از اسلام در عرصه حیات اجتماعی که صددرصد با مسلم‌ترین موازین جمهوریت اگر نگوئیم تضاد دارد لااقل ناسازگار است؛ تقویت جنبه جمهوریت نظام حتی با همین قانون اساسی اولویت دارد. راهکار آن را هم بیان کرده‌ام که البته مورد توجه قرار نگرفت و بر اساس آن بیانیه ۱۵ ماده‌ای صادر شده است.

وی در ادامه این دیدار افزود: هرچه باشد هیچ اشکالی ندارد که صاحب نظران عرصه سیاسی و حقوقی و علمی در فضائی آرام بررسی‌های خود را بعمل آورند.

خاتمی اظهار داشت: اینکه چه اشکالاتی در قانون اساسی هست و چه روندها و روال‌هایی(که حتی خلاف همین قانون اساسی هست) وجود داشته است و چه پیشنهادها و روش‌های علمی و منطقی برای اصلاح هست از جمله کار احزاب و گروه‌ها است. ولی اینکه قانون اساسی چه زمان و چگونه می‌تواند با توافق ملت اصلاح شود مسأله دیگری است.

وی در ادامه به تشکیلات جبهه اصلاحات نیز اشاره کرد و افزود: اولاً این مسأله به خود جبهه و دوستان دست اندکار برمی‌گردد ولی راه طی شده‌ای که به جبهه رسیده است نباید فراموش شود. به نظرم عواملی که این مسیر را ایجاب کرد همچنان موجود است و نمی‌توان از آن بازگشت.

خاتمی با بیان اینکه جبهه هنگامی به وجود می‌آید که احزاب و تشکل‌ها به تنهایی کارآیی و جایگاه خود را ندارند، گفت: وقتی جبهه تشکیل می‌شود شرط اول پایبندی اعضاء به مقتضیات فعالیت جبهه‌ای و تصمیمات و راهکارهایی است که معین می‌کند. 


وی افزود: اینکه افراد حقیقی هم در آن حضور دارند، چون که بخش تحول خواه و در واقع اصلاح جویان جامعه بزرگتر از احزاب و گروه‌ها است؛ چرا نباید صاحب نظران و کسانی که می‌توانند آن بخش‌هایی را که به هر حال عضو رسمی احزاب نیستند نمایندگی کنند حضور و مشارکت داشته باشند؟

به گفته خاتمی جبهه می‌تواند در دوران بی‌وفائی به احزاب و ضعف کارآمدی آنها، زمینه را برای حضور موثر احزاب در جامعه و در واقع تقویت جامعه مدنی فراهم کند.

وی با اشاره به موضوع انتخابات ریاست جمهوری و بی برنامگی اصلاح طلبان در این زمینه گفت: چرا از من می‌پرسید؟ بنظرم برنامه دارند و من هم معتقدم زودتر باید تکلیف را مشخص کنند، اما آنچه به من مربوط می‌شود این است که انتخابات مهم است ولی اگر انتخابات از معنی تهی شود باید کوشید که ابتدا معنی آن به آن بازگردانده شود. اهمیت صندوق این است که بیان کننده رأی و نظر مردم باشد نه یک گروه. صندوق رای اگر از جایگاه خود خارج شد باید کوشید آن را به جایگاه خود برگرداند.

وی تاکید کرد: در مورد انتخابات پیشین گفتم اگر مطالبی که رهبری در باب انتخابات گفتند که همه جریان‌ها باید نامزد خود را داشته باشند و نیز این مطلب که عدم احراز صلاحیت معنی ندارد، یا صلاحیت احراز می‌شود یا نمی‌شود؛ همین هم اگر زودتر گفته شده بود و عملا هم زمینه اجرای آن فراهم می‌آمد، جریان‌ها می‌توانستند و می‌بایست فعالانه در انتخابات شرکت کنند.

خاتمی با اشاره به اینکه وقتی شما نامزد مطلوب خود را ندارید طبعا زمینه‌ای هم برای شرکت نمی‌بینید، افزود: البته شرایط یک انتخابات خوب و استانداردهای آن خیلی بیش از اینها است که باید همه بکوشند به سوی آن بروند ولی می‌توان حداقل‌هایی را مشخص کرد که شرکت در انتخابات را موجه کند.

وی در پایان به میزان مشارکت مردم در انتخابات اشاره کرد و گفت: اما اینکه مردم می‌آیند یا نه، باید بررسی کنیم که چرا مشارکت‌های بالای ۵۰% و ۷۰% و ۸۰درصدی به این وضع ناگوار رسیده است و اگر شرط، رضایت مردم باشد، در درجه اول نظام حکمرانی است که باید آن را تامین کند.
در این دیدار اعضای شورای مرکزی حزب مردم سالاری پیرامون سه موضوع صحبت کردند؛ نیاز به بازنگری قانون اساسی و راهکارهایی که می‌توان در این زمینه پیگیری کرد اولین موضوع مطرح شده در این دیدار بود. لزوم تجدید نظر در تشکیلات جمعی اصلاح طلبان با احیای شورای هماهنگی موضوع دیگری بود که اعضای شورای مرکزی مردم سالاری به آن پرداختند؛ و موضوع سوم انتقاد نسبت به بی‌برنامگی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری بودنظرات پس از تایید انتشار خواهند یافت
کاربر گرامی نظراتی که حاوی ناساز، افترا و هر گونه بی حرمتی باشند منتشر نخواهند شد.

ارسال نظر
نظرات ارسالی 1 نظر

  • 1 سید موسوی اصل باوی 1403/3/10 14:43:48

    درود خدا بر سید خندان سید عزیز و خوش قلب. زنده باد اصلاحات. درود بر سید محمد خاتمی

    پاسخ
سایر اخبار
برگزدیدها