یادداشت
گفتگو و گزارش

اقلیت چند نفره علیه اکثریت؛


مشروح و جزئیات جلسه امروز مجلس/ از ناکامی رفقای زاکانی تا موج حمایت ها از تاج گردون/+تصاویر

امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه ها مورد بررسی قرار گرفت و اعتبارنامه ۲۹۰ منتخب مجلس دوازدهم همگی تأیید شدند.

مشروح و جزئیات جلسه امروز مجلس/ از ناکامی رفقای زاکانی تا موج حمایت ها از تاج گردون/+تصاویر

اَفتونیوز| امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه ها مورد بررسی قرار گرفت و اعتبارنامه ۲۹۰ منتخب مجلس دوازدهم همگی تأیید شدند.

اما این رد نشدن اعتبارنامه به معنای یک جلسه بدون حاشیه و تنش و جدال نبود و جلسه علنی امروز مجلس با جدال سنگین بین موافقان اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون و مخالفان او خاصه مالک شریعتی همراه بود.

غلامرضا نوری قزلجه بعنوان نماینده آذربایجان شرقی رئیس شعبه ۱۲ و   محمد بهرامی سیف آباد نماینده بویراحمد دنا و مارگون بعنوان دبیر این شعبه، مسول رسیدگی به پرونده غلامرضا تاج گردون بودند که در نهایت رای به تایید اعتبارنامه او دادند.

تندروها با لیدری نماینده نزدیک به زاکانی سراغ اعتبارنامه تاجگردون رفتند

ماجرا از روز گذشته شدت گرفت که مالک شریعتی نماینده نزدیک به زاکانی در کنار ۶ کاندیدای دیگر اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون را رسما اعلام کردند، تاجگردون اما نه به سبک و سیاق آنها بلکه با نقل قولی از رهبر انقلاب پاسخ این طیف را داد اما ماجرا گویا سر دراز داشت و به صحن امروز رسید.

بررسی اعتبارنامه ها در صحن امروز با اعتراض به قالیباف آغاز شد، چه آنکه برخی نمایندگان معتقد بودند اعتراضات باید در صحن بررسی شود و قالیباف تاکید داشت اعتراضات باید در شعب بررسی شود و اگر اعتبارنامه ها در شعب تصویب شود در صحن دیگر جای اعتراضی وجود ندارد.

این اختلاف به اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نیز کشیده شد و زمانی که شعبه ۱۱ اعتبارنامه تاجگردون را تصویب شده اعلام کرد و از سوی هیات رئیسه نیز تایید شد، درگیری به سکوی هیات رئیسه مجلس رسید. بنا بر آنچه ایرنا روایت کرده است، با بالا گرفتن اعتراضات در صحن مجلس، تاج گردون و مالک شریعتی برای هم خط و نشان کشیدند و طرفداران این دو نفر مقابل هم قرار گرفتند و با دست همدیگر را هل دادند، اما وساطت نمایندگان دیگر ماجرا را ختم به خیر کرد.

برخی  نمایندگانی که خواستار رد اعتبارنامه تاج گردون بودند، به سکوی هیأت رئیسه هجوم آوردند که محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی آب پاکی را روی دستشان ریخت و گفت که «دیگر نیازی به این کار نیست.اگر هم کسی به اعتبارنامه یکی از منتخبان اعتراضی داشته باید در شعبه مورد نظر مطرح می‌کرده و در صحن نه رأی‌گیری صورت می‌پذیرد و نه به اعتراضی رسیدگی می‌شود.»

علیرضا سلیمی نماینده تهران خطاب به قالیباف گفت: «اعتبار نامه نمایندگان از مقولاتی نیست که بصورت مجموعه‌ای قرائت شود و سکوت و عبور کنیم. خواهشم این است که با توجه به رویه مجلس قبل و عبارتی که در اصل ۹۳ است و همچنین با توجه به ماده ۲۹ آئین نامه داخلی، و همچنین درخواست ۵۳ نفر از نمایندگان در این زمینه، مرّ قانون انجام شود.

این اظهارات نماینده تهران پاسخ محمدباقر قالیباف را به همراه داشت که گفت: «در این زمینه ماده ۲۹ تکلیف را روشن کرده است؛ هرگونه اعتراض به اعتبارنامه‌ها باید در شعب بررسی شود و در شعبه یا تصویب یا رد می‌شود؛ اگر به هر دلیلی در شعب رد شد، شعب مراتب را ارجاع می‌دهد به هیئت رئیسه، سپس با تشخیص هیئت رئیسه، موضوع به هیئت تحقیق و بررسی که برای این کار پیش‌بینی شده است؛ اگر هم هیئت تحقیق موضوع را تایید کرد دیگر تایید شده است و این موضوع در آئین نامه داخلی روشن و شفاف است.»

در زمان قرائت گزارش شعب، تعدادی از نمایندگان در جایگاه هیات رئیسه و کنار میز نمایندگانی از معاونت قوانین حضور داشتند که ظاهراً صحبتی صورت گرفت که یک مرتبه مالک شریعتی فریادی خطاب بر تاجگردون زد که «چرا می‌روی؟» در همین هنگام تاجگردون در حال خروج از جایگاه هیات رییسه بود.
اما این پایان درگیری نبود؛ یک مرتبه صدای فریاد مهرداد گودرزوند و تقی‌پور بلند شد تا جایی که تعدادی از نمایندگان جلوی دهان رضا تقی‌پور را گرفته و آن دو را جدا کردند. بعد تقی‌پور و گودرزوند را از صحن خارج کردند.
تاجگردون هم در صندلی خود نشست و تعداد دیگری از نمایندگان دور او جمع شده و صجبت می کردند.
طبق گفته یکی از نمایندگان موضوع بحث و درگیری درباره اعتراض به روند بررسی اعتبارنامه‌ها بوده است.

مالک شریعتی نماینده تهران مدعی شده است که غلامرضا تاجگردون خطاب به علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس گفته است که او را تکه تکه می‌کند! شریعتی همچنین ادعا کرد که تاجگردون به خودش هم گفته است که اجازه نمی‌دهد او شب به خانه خودش برود!
 جماران در این خصوص گفت: شریعتی و چند نماینده دیگر تلاش کردند تا مثل دوره قبلی مجلس شورای اسلامی اعتبارنامه تاجگردون را باطل کنند و مانع حضور او در مجلس شوند. تلاش های آنها این بار به نتیجه نرسید و اعتبارنامه تاجگردون تایید شد.

 مهرداد گودرزوند چگینی نماینده مردم حوزه ی انتخابیه رودبار، در دفاع از تاجگردون نماینده گچساران و باشت در مقابل گروه افراطی جبهه ی پایداری بخصوص مالک شریعتی قرار گرفت ، و با فریادهای بلند در کنار جایگاه هیآت رئیسه ی مجلس خطاب  به مالک شریعتی گفت ، که به نمایندگی از مردم لرتبار اجازه نمیدهم که حق میلیونها لرتبار را با انگیزه های سیاسی خود پایمال کنید، ایشان فریاد میزدند که تاجگردون نماینده ی میلیونها لرتبار این کشور است و همه ی ما لرتباران از تاجگردون حمایت میکنیم و اجازه نخواهیم داد که حق ایشان و حوزه ی انتخابیه اش با انگیزه های سیاسی گروه کوچکی افراطی که بین مردم جایگاهی ندارند، پایمال شود.

این ادعای شریعتی در رابطه با همین مسئله علیه تاجگردون مطرح شده است.

حمید رسایی نیز هم با اشاره به درگیری لفظی تعدادی از نمایندگان در جلسه امروز صحن مجلس در جایگاه هیأت رئیسه مجلس گفت: «الان در جایگاه هیأت رئیسه در حضور نمایندگان یک آقایی آقای شریعتی و سلیمی را تهدید کرده و گفته که نمی‌گذارم شب به خانه‌تان برسید؛ یعنی چه؟ اینجا کجاست؟ این موضوع باید رسیدگی شود.»

با وجود همه این درگیری ها و جو تنش زای صحن علنی مجلس اعتبارنامه های همه منتخبان مجلس دوازدهم و مشخصا غلامرضا تاج گردون تایید شد و جدال ها و دادو بیدادهای مالک شریعتی نماینده نزدیک به زاکانی راه به جایی نبرد، جالب انجا بود که حتی اعتراض به اعتبارنامه مالک شریعتی نیز در شعبه مورد بررسی صورت گرفته بود که بعد از پاسخ شورای نگهبان این اعتراض رد شده بود.

تصویب اعتبارنامه تاجگردون اما پایان ماجرا نبود و مالک شریعتی نماینده تهران در حاشیه جلسه علنی مجلس مدعی شده است:«رفتم بالا (جایگاه هیات رئیسه)که به هیات رئیسه اعتراص کنم که آقای تاجگردون من و آقای سلیمی را تهدید کرد. بنده اگر می ترسیدم این کار را شروع نمی کردم. این موضوع را دنبال می کنم چون حق نمایندگی و حق مردم است. حتما از این موضوع نمی گذرم. اگر شورای نگهبان کتبی اعلام کند مخلص قانون هستم اما این ماجرا بودار است و خلاف قانون اساسی و آئین نامه مجلس عمل شده است.»

اظهارات و جنجال های مالک شریعتی اما بعید است با آنچه در صحن و لابی مجلس صورت گرفت به پایان برسد چه آنکه او در توئیتر نیز به سرعت فعال شد و ادعاهایش دراینباره را تکرار کرد.

۴ سال پیش در مجلس یازدهم و زمانی که هنوز علیرضا زاکانی نماینده مجلس بود این مسیر اعتراض به تاجگردون طی شده بود، آن زمان اما در نهایت فشارها کارگر افتاد و اعتبارنامه تاجگردون با موافقت ۱۲۸ نماینده رد شد تا او به سرعت از قطار مجلس یازدهم پیاده شود. اما به فاصله چند ماه هم شورای نگهبان هم یکی از اعضای هیات رئیسه رد اعتبارنامه تاجگردون را یکی از اشتباهات آن مجلس عنوان کردند.

همان طیف اینبار نیز تلاش کرده بودند که اعتبارنامه تاجگردون را اینبار با لیدری مالک شریعتی زیر تیغ ببرند که نتیجه بخش نبود.

طبق بخش هایی از مواد ۲۸ تا ۳۴ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، هر شعبه باید حداکثر ظرف مدت سه‌روز کاری گزارش تأیید آن دسته از اعتبارنامه‌ها را که معترض ندارند، به‌صورت یک‌جا به هیأت رئیسه ارسال کند تا برای تصمیم‌گیری مجلس در دستور کار قرار گیرد.

اگر نمایندگان به اعتبارنامه‌ای اعتراض داشته باشند، اعتراض حداکثر ظرف مدت ۵ روز کاری توسط شعبه رسیدگی می‌شود. در صورتی‌که نظر شعبه تائید اعتبارنامه باشد، گزارش تایید آن برای تصمیم‌گیری به مجلس ارائه می‌شود. چنانچه نظر شعبه رد اعتبارنامه باشد، از طریق هیات رئیسه مجلس به کمیسیون تحقیق (که اعضای آن در روز اول فعالیت مجلس و در شعب ۱۵ گانه انتخاب شده‌اند) ارجاع خواهد شد تا پس از رسیدگی و ارائه گزارش، برای تصمیم‌گیری مجلس در دستور کار قرار گیرد.

کمیسیون تحقیق موظف است حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز به دلایل و توضیحات کتبی شعب و معترض یا معترضان رسیدگی کرده و نظرش را پس از استماع و بررسی توضیحات معترض یا معترضان و دفاعیات کتبی یا حضوری منتخب مورد اعتراض، به مجلس ارسال کند.

اگر کمیسیون تحقیق، اعتبارنامه ردشده از سوی شعبه را رسیدگی کند و نظر به تایید اعتبارنامه داشته باشد، گزارش آن برای تصمیم‌گیری مجلس در دستور کار قرار می‌گیرد. در صورتی که نظر کمیسیون رد اعتبارنامه باشد، گزارش آن حداکثر به مدت ۱۵ دقیقه در مجلس مطرح و ادله رد اعتبارنامه ارائه می‌شود. نماینده‌ای که اعتبارنامه‌اش توسط کمیسیون رد شده است حداکثر به مدت ۳۰ دقیقه فرصت دفاع از خود دارد ضمن اینکه می‌تواند بخشی از وقت خود را حداکثر به دو نفر از نمایندگان واگذار کند. سپس گزارش کمیسیون تحقیق به رأی گذاشته می‌شود؛ چنانچه رد اعتبارنامه به تصویب مجلس نرسد، رئیس جلسه تصویب آن را اعلام می‌کند.

منتخبانی که اعتبارنامه آنان تعیین تکلیف نشده، مانند سایر نمایندگان، از کلیه حقوق اعم از اعلام رای و نامزدشدن برای عضویت در هیات رئیسه و سایر انتخابات برخوردار هستند منتها در زمان بررسی اعتبارنامه خود در شعبه، کمیسیون تحقیق و مجلس حق رای ندارد.نظرات پس از تایید انتشار خواهند یافت
کاربر گرامی نظراتی که حاوی ناساز، افترا و هر گونه بی حرمتی باشند منتشر نخواهند شد.

ارسال نظر
نظرات ارسالی 2 نظر

 • 1 داریوش دهدشت 1403/3/11 5:18:1

  درود بر دکتر بهرامی ...درود بر دکتر تاج گردون درود بر لرهای با غیرت باز موحد رفوزه شد با پایداری ها رسایی وشریعتی جلسه پشت پرده داشت برای رد تاج گردون که خداوند روسیاش کرد ...اقای موحد خداوند حق مردم مظلوم را ازت میگبره

  پاسخ
 • 2 رودشت از بویراحمد 1403/3/10 20:50:43

  خطاب با نماینده یاسوج و گچساران جناب بهرامی و تاجگردون فیسته ایکنم باعرضه، کل برنوها استان پشتتونه

  پاسخ
سایر اخبار
برگزدیدها