یادداشت
گفتگو و گزارش

انتظارات جبهه اصلاحات از خاتمی و موسوی خوئینی ها به روایت جواد امام /انتخابات را تحریم نکرده ایم

عضو جبهه اصلاحات به خبرگزاری خبرآنلاین می گوید: ما انتخابات را تحریم نکردیم، آنهایی انتخابات را تحریم کردند که شرایط حضور مردم و جریانات سیاسی را در انتخابات سلب کردند.

انتظارات جبهه اصلاحات از خاتمی و موسوی خوئینی ها به روایت جواد امام /انتخابات را تحریم نکرده ایم


سال گذشته، در جنبش مهسا با برخی نهادها و شخصیت‌ها توانستیم نشست‌هایی را داشته باشیم اما علی‌رغم درخواست‌های ما آن مسیر هم مسدود شد. ما از تلاش‌ها برای باز کردن مسیر انتخابات و صندوق رای استقبال می‌کنیم.

متاسفانه امروز این صندوق به اختیار مردم و همه سلایق نیست؛ بلکه یک سلیقه خاص آن را مصادره کرده و همه مسیرهایی که تعیین شده، حق انتخاب کردن را از مردم سلب کرده است. به همین دلیل انگیزه‌ای برای شرکت در انتخابات از سوی مردم نیست.

آقایان برای بازسازی اعتماد مردم به حکومت تلاش کنند

بارها اعلام کردیم که آقایان تلاش کنند تا آن اعتمادی را که بین مردم و حکومت بوده و حال فروریخته است را بازسازی کنند . تا زمانی که این اعتماد بازسازی نشود، ما به عنوان جریان اصلاح‌طلب هیچ نقشی نمی‌توانیم برای بازگشت مردم ایفا کنیم.

ما انتخابات را تحریم نکرده ایم

* در جریان اصلاحات برای حضور در انتخابات چند نوع نگاه مطرح است، برخی بر حضور در انتخابات تحت هر شرایطی تاکید می کنند، برخی دیگر از تحریم انتخابات می گویند و برخی هم حضور مشروط را مطرح می کنند. نگاه آقای خاتمی و موسوی خوئینی‌ها به انتخابات چه بود؟

آنچه که تا به الآن مطرح شده بیانیه ۱۵ ماده‌ای آقای خاتمی است که به عنوان مانیفیست اصلاح‌طلبان و راهبرد احزاب اصلاح‌طلب از آن یاد می‌شود. در این بیانیه به صراحت درباره مراحلی که باید اعتماد مردم بازگشته و اصلاح شود، تجدید نظر در سیاست‌ها، بازگشت نهادهای انتصابی از این یکسونگری در انتخابات و مشارکت همه جریانات سیاسی و نخبگان تاکید شده است.

زمانی که نمایندگان مجلس به یک امر و مصوبه اصرار می‌ورزند با سدهایی چون شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام مواجه می‌شوند. این مسیر باعث انسداد و برگردانی مردم از صندوق‌های رای شده که در بیانیه آقای خاتمی، همه این موارد پیش‌بینی شده است. ما هم بر این معتقدیم که اگر انتخاباتی به معنای واقعی انتخابات برگزار شود، از این بیانیه ۱۵ ماده‌ای که بر نحوه برگزاری انتخابات، نقش شورای نگهبان و احزاب، بازسازی اعتماد مردم استفاده شود و بعد بحث حضور افراد در انتخابات مطرح شود.

ما انتخابات را تحریم نکردیم، آنهایی انتخابات را تحریم کردند که شرایط حضور مردم و جریانات سیاسی را در انتخابات سلب کردند. کسی با صندوق رای مشکلی ندارد و صندوق باید وجود داشته باشد چرا که مظهر اراده ملت صندوق است. متاسفانه صندوق را از مردم و جریانات سیاسی گرفتند و امیدواریم که این صندوق به مردم برگردد.

مردم باید اعتماد کنند که شرکت در انتخابات بر سرنوشت شان تاثیرگذار است

* آقای ابطحی تاکید کردند که در این جلسه گفته شده برای انتخابات عجله نکنیم، جبهه اصلاحات برای تصمیم گیری درباره نحوه ورود به انتخابات قرار است تا اعلام نتیجه تایید صلاحیت ها صبر کند یا ...

ما منتظر تجدیدنظر جدی‌تر در قوانین، سیاست‌ها و رفتارها و آنچه که موجب ناامیدی مردم شده هستیم. این‌ها بر صلاحیت‌ها اولویت دارد و جامعه ما شرایطی را که برای انتخابات باید انتظار داشته باشیم، ندارد. امروز شرایط انتخابات فراهم نیست بنابراین، باید شرایطی فراهم شود که مردم اعتماد و اطمینان داشته باشند که شرکت در انتخابات بر سرنوشتشان تاثیرگذار است.

فعلا بحثی درباره ائتلاف انتخاباتی مطرح نشده است

* چقدر بحث ائتلاف انتخاباتی مطرح است؟

تا امروز هیچ بحثی برای ائتلاف در دستور کار جبهه قرار نگرفته است.نظرات پس از تایید انتشار خواهند یافت
کاربر گرامی نظراتی که حاوی ناساز، افترا و هر گونه بی حرمتی باشند منتشر نخواهند شد.

ارسال نظر
نظرات ارسالی 0 نظر

شما اولین نظر دهنده باشید!

سایر اخبار
برگزدیدها