یادداشت
گفتگو و گزارش

« هفته کتاب» به روایت مدیرکل کتابخانه های استان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد از اجرای ۴۵۰ برنامه فرهنگی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در سطح استان خبر داد.

« هفته کتاب» به روایت مدیرکل کتابخانه های استان

محسن جبارنژاد بعد از ظهر امروز یکشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۲ در نشست با خبرنگاران به‌ مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار شد، کتاب خوب را سرچشمه دانست و اظهار کرد: بخشی از سنت ما ایرانیان کتاب و کتابخوانی است.

وی در ادامه به جایگاه کتاب و کتابخوانی و ضرورت ترویج فرهنگ کتاب در جامعه پرداخت و اظهارکرد: مشکل اصلی استان کهگیلویه و بویراحمد مربوط به بینش و فرهنگ است و کتابخانه‌ها باید جامعه را در نقطه فرهیختگی نگه دارد و سطح فکر جامعه را ارتقا دهد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: قوم‌گرایی و طایفه‌گرایی در استان کهگیلویه و بویراحمد به بینش و تفکر ما ربط دارد و اگر امروز همه از قوم‌گرایی و طایفه‌گرایی گلایه داریم به همین مسئله مربوط است.

جبارنژاد با اشاره به برنامه‌های هفته کتاب در سطح استان کهگیلویه وبویراحمد تصریح کرد: این هفته از ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه سال جاری برگزار می‌شود و ۴۵۰ برنامه فرهنگی برای هفته کتاب و کتابخوانی در نظر گرفته ایم.

وی ادامه داد: بدون اینکه مردم را وارد دسته‌بندی‌های غالب در سطح جامعه کنیم، برای گسترش و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی همه را با یک چشم دیده‌ایم و فضای کتابخانه‌های عمومی را در اختیار همه مردم برای اجرای برنامه‌های فرهنگی خود قرار داده‌ایم و از دوقطبی‌های فرهنگی و سیاسی رواج در جامعه پرهیز کرده‌ایم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد از راه‌اندازی پویش اهداء کتاب در سطح استان خبر داد و عنوان کرد: از مردم خواسته‌ایم که کتاب‌های موجود در قفسه‌های خانه‌هایشان را برای استفاده عموم در اختیار کتابخانه‌های عمومی قرار دهند و تاکنون چند هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی اهدا شده است.

جبارنژاد از عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی استان در روزهای ۲۳، ۲۴ و ۲۵ آبان خبر داد و تاکید کرد: علاقه مندان می توانند با در دست داشتن کارت شناسایی و یک قطعه عکس ثبت نام کنند.

وی تصریح کرد: بخشش جریمه تأخیر در تحویل کتاب‌های امانتی، برپایی نمایشگاه تازه های کتاب در کتابخانه های استان، حضور در نمازهای جمعه، شاداب‌سازی کتابخانه‌های عمومی با انجام کارهای ابتکاری و... از جمله اقدامات این هفته خواهد بود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: همایش بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار روز ۲۳ آبان ماه با حضور مسئولان استانی و کشوری در شهر یاسوج برگزار می‌شودْ همچنین طرح کتابخانه به وسعت یک شهر با مشارکت شهرداری‌ها در استان برگزار خواهدشد.

جبارنژاد با اشاره به کشتار بی‌رحمانه در غزه فلسطین افزود: شب شعری به مناسبت حمایت از مردم فلسطین در غزه و همچنین برنامه‌های با موضوع محور مقاومت و کودکان برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد در بحث خیرین کتاب ضعف دارد، اظهارکرد: کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد ۵۲ هزار عضویت فعال دارد که آمار نسبتاً قابل قبولی است. این در حالی است که در ابتدای ورودم به عنوان مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ۲۶ هزار عضویت فعال داشتیم که اکنون دو برابر شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در سفر دور دوم ریاست جمهوری به استان ۵۰ میلیارد تومان برای کتابخانه‌های عمومی در نظر گرفته شد. برنامه‌هایی برای این اعتبار داریم و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام اولویت اول ما است.

جبار نژاد تصریح کرد: دو پروژه نیمه تمام کتابخانه عمومی در شهرستان‌های بهمئی و چرام با زیربنای هر کدام یکهزار و ۵۰۰ مترمربع داریم که هر یک ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و برای تکمیل آنها ۱۲ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی تعداد کتابخانه های عمومی استان را ۷۰ باب عنوان کرد و ادامه داد: برای بازطراحی کتابخانه مرکزی یاسوج سه میلیارد تومان اعتبار گذاشته‌ایم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی استان درآمدزایی ندارند، عنوان کرد: مهمترین کار در حوزه عدالت فرهنگی که می‌توان انجام داد، راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار برای جامعه عشایر و روستایی است.

جبارنژاد با بیان اینکه کتابخانه ویژه معلولان نداریم، تاکید کرد: به لحاظ مالی در مضیقه هستیم و اعتباراتی را برای خرید کتاب‌های لازم گذاشته‌ایم.نظرات پس از تایید انتشار خواهند یافت
کاربر گرامی نظراتی که حاوی ناساز، افترا و هر گونه بی حرمتی باشند منتشر نخواهند شد.

ارسال نظر
نظرات ارسالی 0 نظر

شما اولین نظر دهنده باشید!

سایر اخبار
برگزدیدها